До осені Україна має завершити підготовку до відкриття всіх шести кластерів для переговорів про вступ до ЄС: Ігор Жовква

Заступник керівника Офісу Президента України Ігор Жовква заявив, що Україна повинна завершити всю необхідну підготовчу роботу для відкриття всіх шести переговорних кластерів щодо вступу до Європейського Союзу до початку осені 2025 року. Про це він повідомив у коментарі для «Суспільного» 19 липня.
За словами Жовкви, Україна вже завершила підготовку до відкриття переговорів за трьома кластерами:
– першим — «Основи процесу вступу до ЄС»,
– другим — «Внутрішній ринок»,
– шостим — «Зовнішні відносини».
Також завершено технічний скринінг ще за двома кластерами:
– третім — «Конкурентоспроможність та інклюзивний розвиток»,
– четвертим — «Зелений порядок денний та стале зʼєднання».
Всі ці блоки є складовими переговорної структури, яку Європейський Союз застосовує до країн-кандидатів. Перемовини поділяються на шість тематичних груп, і відкриття кожної з них вимагає завершеного скринінгу та погодження усіма 27 державами-членами ЄС.
Останній, шостий кластер — п’ятий за порядком нумерації — має назву «Ресурси, сільське господарство та політика згуртованості». Його Україна ще не почала формально опрацьовувати з Єврокомісією. Як повідомили в Офісі колишньої віцепремʼєрки Ольги Стефанішиної, перші робочі сесії заплановані на вересень 2025 року.
Ігор Жовква підкреслив, що навіть попри брак одностайної підтримки всіх країн-членів ЄС, українська сторона має повністю виконати внутрішню домашню роботу, щоб технічно бути готовою до відкриття всіх кластерів у визначений термін. Після відкриття всіх кластерів починається наступний етап — поступове закриття окремих переговорних глав, що передбачає узгодження позицій та адаптацію законодавства.
Жовква також зазначив, що наразі одна з держав-членів ЄС блокує технічне відкриття частини кластерів, оскільки для цього потрібно досягти повної згоди між усіма учасниками союзу. Уряд веде консультації з європейськими партнерами, а також із США, які поінформовані про перебіг процесу.
Окремо він наголосив на тому, що Росія намагається впливати на позицію окремих країн ЄС з метою ускладнити євроінтеграцію України. Прикладом він назвав затримку з ухваленням 18-го пакета санкцій, який зрештою все ж був погоджений незадовго до заяви.
Нагадаємо, процес переговорів між Україною та ЄС формально стартував у червні 2024 року після офіційного рішення Європейської ради. Україна є першою державою, яка проходить процедуру переговорів у новому форматі кластерного підходу.