Україна

НАБУ оголосило підозри екскерівнику департаменту Міноборони і постачальникам продуктів харчування для ЗСУ

НАБУ і САП викрили схему розкрадання бюджетних коштів, пов’язану з постачанням продуктів харчування для Збройних Сил у період повномасштабної війни. Підозри висунуто колишньому керівнику одного з департаментів МОУ, власниці компаній-постачальниць, двом керівникам цих компаній, а також фізичній особі. Про це повідомила пресслужба НАБУ.

За інформацією слідства, у 2022–2023 роках постачання продуктів для армії здійснювалося через закупівлю так званих “комплектів продуктів”. В основі цієї системи був каталог із 409 позицій, з яких лише 10% становили продукти першої необхідності — овочі, крупи, м’ясо, вода. Решта позицій, як-от спеції, желатин або ягоди, майже не замовлялися або взагалі не використовувалися.

Ціна комплекту формувалася на основі середньої вартості всіх товарів з каталогу, що створювало можливість для маніпуляцій. Постачальники завищували ціни на товари, водночас штучно занижували вартість сезонних або рідковживаних позицій, які фактично не поставлялися (наприклад, черешні чи абрикоси взимку). Таким чином загальна вартість комплекту залишалася стабільною, що ускладнювало виявлення порушень. Наприклад, картопля продавалася утричі дорожче, а майже не закуповувані ягоди — за символічною ціною.

В результаті таких дій дві компанії, підконтрольні одній особі, протягом серпня-грудня 2022 року незаконно отримали понад 733 млн грн прибутку. Цей факт підтверджено висновками товарознавчої та економічної експертизи. Частина коштів була виведена з компаній у вигляді дивідендів і фінансової допомоги, ймовірно використаних для придбання готелів у Хорватії та іншої нерухомості.

До реалізації цієї схеми був причетний посадовець Міністерства оборони, який підписував договори та не реагував на очевидні порушення у ціноутворенні. Після початку досудового розслідування в січні 2023 року та публічного розголосу в ЗМІ (зокрема щодо закупівлі яєць по 17 грн/шт), учасники схеми були змушені знизити ціни на 11 ключових продуктів, що дозволило запобігти розкраданню ще 788 млн грн.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Кабмін виділив біля 147 мільйонів гривень для спорудження фортифікацій на Запоріжжі

У відповідь на пропозиції НАБУ і САП щодо усунення причин і умов виникнення схеми, Міністерство оборони змінило порядок закупівель і впровадило низку пілотних проєктів. Розслідування триває. НАБУ і САП здійснюють заходи для встановлення інших осіб, які можуть бути причетні до протиправної діяльності. Викриттю сприяла Державна аудиторська служба України.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку