Економічна

Статус уповноваженого економічного оператора: “зелений коридор” на митниці чи символічний знак

Великі українські експортери та імпортери поступово отримують статус уповноваженого економічного оператора (АЕО), що надає певні переваги в міжнародній торгівлі. Саме тому бізнес поступово проявляє інтерес до його оформлення, яке може зайняти майже рік. За аналізом думки експертів, отримання цього статусу не звільняє бізнес від черг на кордоні, проте витрати на складний і тривалий процес можуть окупитися протягом кількох місяців.

В ЄС статус АЕО діє з 2008 року: його отримують компанії та корпорації з великим і стабільним товарообігом, і в європейських країнах це стало звичною практикою. Цей статус цінується в довгостроковій перспективі, оскільки дозволяє компаніям, які давно працюють на ринку, економити час та гроші на митниці.

У 2022 році в ЄС налічувалося 18,2 тисячі компаній зі статусом АЕО, які сумарно здійснили близько 74% всього імпорту та 83% експорту Європи за рік.

Для українського бізнесу спрощення митних процедур також є критично важливим, особливо після 7 листопада 2023 року, коли в Україні почало діяти оновлене митне законодавство. У процесі адаптації до стандартів ЄС було відмінено полегшення, які базувалися на ЕА-деклараціях і дозволяли здійснювати митне оформлення без необхідності привозити товари на митницю. Наразі, щоб уникнути необхідності пред’явлення товарів митному органу під час імпорту та експорту, компанія має два варіанти: отримати статус АЕО в українських митних органах або скористатися окремими митними спрощеннями, які частково повторюють переваги, що надає цей статус. Важливо розрізняти статус АЕО та спрощення, які передбачені Митним кодексом або Конвенцією про процедуру спільного транзиту NCTS. Обидва дозволяють не пред’являти товари митному органу, проте їх можна отримати окремо від статусу АЕО.

Як отримати цей статус ?

Отримання таких спрощень на митниці може бути цікавим та корисним в Україні, та особливо це пов’язано з тим, що через регулярні блокування кордонів з ЄС українські компанії мають проблеми з експортом та імпортом товарів у звичайному режимі.

З серпня 2020 року в Україні також почав діяти статус АЕО, який наразі отримали 36 юросіб. Більшість реєстрацій припадає на кінець 2023 і початок 2024 року.

Підприємства, які отримали спрощення, передбачені Митним кодексом або NCTS, значно переважають за кількістю тих, хто отримав статус АЕО, який часто оформлюють для збереження репутаційних переваг, окрім того, компанії розглядають перспективу можливості виникнення окремих смуг для руху автомобілів таких компаній на кордоні, як це передбачено в Митному кодексі.

Наприклад, спрощення під назвою “отримання/відправлення за місцезнаходженням” дозволяє проводити митне оформлення власних товарів на об’єкті без їх пред’явлення на митниці. Компанії можуть оформлювати товари в автоматичному режимі, якщо автоматизована система митного контролю не виявляє ризиків порушень при таких операціях.

У 2022 році Україна підписала Конвенцію NCTS, яка відкрила нові можливості для спрощеного транзиту з ЄС, включаючи такі:

  1. Використання загальної гарантії, що дозволяє компаніям знизити суму коштів, яку треба утримувати на рахунку митних органів для транзитних поставок. Після року дії сума гарантії скорочується на 50%, а через 2 роки – на 70%.
  2. Отримання статусу авторизованого вантажовідправника/вантажоодержувача, що дозволяє підприємствам оформлювати товари без їх пред’явлення на митниці та декларувати їх в режимі спільного транзиту. Частину взаємодії з митними органами можна проводити дистанційно.
  3. Можливість самостійного накладання пломб спеціального типу компаніями на товари, окремі вантажні місця, контейнери і транспортні засоби, після чого відомості про них вносяться до митної декларації, що дозволяє зменшити час та витрати на митниці.
ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Врятувати економіку чи поглибити проблеми: що не врахував уряд у податковій реформі

Які переваги статусу АЕО?

Статус Авторизованого Економічного Оператора (АЕО) відкриває бізнесу двері до повного арсеналу спрощень у митних процедурах. В Україні існують два різновиди цієї авторизації:

  1. “АЕО-С” (Спеціальні спрощення). Для отримання необхідно мати в штаті спеціаліста зі статусом “АЕО”.
  2. “АЕО-Б” (Підтвердження безпеки та надійності). Необхідно відповідати жорстким стандартам безпеки та доброчесності, гарантуючи захист власності, співпрацю з перевіреними контрагентами і тд.

Обидва варіанти статусу АЕО мають певні привілеї на митниці, які принесуть бізнесу вагомі переваги. Деякі з цих переваг подібні до спрощень, що доступні і без цього статусу:

  1. Перевага в оформленні митних декларацій перед іншими компаніями.
  2. Зменшення кількості оглядів товарів на митниці.
  3. Можливість користування окремою смугою руху на кордонах (хоча саме зараз ця можливість неактивна).
  4. Спрощене декларування, коли компанія регулярно подає митні декларації замість сплати за кожне відправлення.
  5. Статус авторизованого вантажовідправника/вантажоодержувача.
  6. Можливість накладати пломби спеціального типу самостійно.

Крім цього, компанії, які мають статус “АЕО-С”, отримують право на загальну фінансову гарантію, тоді як компанії “АЕО-Б” можуть передбачити майбутні огляди їхніх товарів та транспортних засобів після проведення аналізу ризиків порушень. Додатково, підприємство зі статусом “АЕО-Б” може обрати прикордонний пункт для переміщення товарів до ЄС на території України. Європейська Бізнес Асоціація підкреслює, що в Євросоюзі, окрім зазначених вище процедур спрощених митних оформлень, немає інших. Також важливо відзначити, що статус АЕО стосується лише митних формальностей і не розширюється на взаємодію з іншими контролюючими органами під час перетину кордону.

Деякі з переваг, що надаються статусом АЕО, можуть бути особливо привабливі для бізнесу в умовах зростаючих міжнародних торгівельних вимог і конкуренції. Наприклад, пріоритетне оформлення митних декларацій може збільшити швидкість проходження та зменшити час очікування на кордоні, що в свою чергу сприяє підвищенню ефективності логістичних процесів компанії. Більш того, спрощене декларування та самостійне накладання пломб сприяють зменшенню адміністративного навантаження на компанії і забезпечує більшу гнучкість у веденні митних операцій. Це може дозволити компаніям швидше реагувати на зміни у ринкових умовах та забезпечувати більш ефективне управління митними процесами.

Таким чином, статус Авторизованого Економічного Оператора може стати важливою конкурентною перевагою для компаній, що активно діють на міжнародних ринках, забезпечуючи більш ефективне управління митними операціями.

Скільки часу і які вимоги для отримання статусу АЕО?

Набуття статусу Авторизованого Економічного Оператора – це процес, який вимагає великих зусиль та витрат для українських імпортерів та експортерів, подібно до входження у високу лігу бізнесу, отримання статусу АЕО вимагає від компаній значних зусиль і затрат, та надається він за жорсткими критеріями, бо доступ до нього є можливим головним чином для великих підприємств, здатних на фінансові та організаційні витрати.

За даними бізнес-спільнот, отримання статусу АЕО може зайняти до року. Держмитслужба надає 120 днів на перевірку документів та підтвердження статусу, проте компанії можуть припуститися помилки, які потрібно виправляти у відведений строк. Не всі помилки можна виправити за цей час, що призводить до ризику затягнення або «зірвання» процесу, і в такому випадку доведеться подавати пакет документів знову.

Перед тим, як отримати статус Авторизованого Економічного Оператора (АЕО), необхідно адаптувати внутрішні бізнес-процеси компанії до встановлених митницею критеріїв, розробити додаткову документацію та призначити спеціалістів для вирішення цих завдань. Це займає чимало часу й створює додаткові витрати. Кожне підприємство має свою унікальну специфіку, і у кожному випадку рішення про формалізацію процедур буде індивідуальним, бо підхід до отримання статусу АЕО не може бути стандартизованим, і для виробничих компаній він відрізнятиметься від підприємств, які займаються логістикою.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Замість “копійки” — “шаг”: чи є це найбільшою нерозв'язаною проблемою під час війни

Наприклад, компанія “JTI Україна”, яка проходила через це ще у 2021 році (перша в Україні), зазначила, що кожен етап процесу був як окреме випробування, і для отримання статусу АЕО у 2021 році їм довелося вкласти значні зусилля. Підприємство пройшло складний процес аналізу законодавства, заповнення анкети самооцінки на 70 сторінках, а також оновлення внутрішніх документів і т.д. Після цього вони стали об’єктом уважної перевірки Держмитслужби та проходили критерії АЕО.

Хоча процес може бути важким, статус АЕО має вагомі переваги для бізнесу. В 2023 році компанія почала відчувати значний ефект від статусу “АЕО-С”, коли вона отримала всі покращення і плюси, передбачені Митним кодексом і конвенцією NCTS. У 2021 році спостерігалось скорочення кількості митних оглядів завдяки зменшенню активності системи АСУР, а в жовтні 2022 року компанія вперше скористалася можливістю використання загальної гарантії. Це дозволило зменшити розмір гарантії для імпорту підакцизної сировини і стало великою перевагою для бізнесу.

Цінність інституту Авторизованого Економічного Оператора (АЕО) в Україні буде стрімко зростати в майбутньому, особливо після укладення угод з країнами ЄС про взаємне визнання цього статусу. Тоді ці переваги зможуть використовувати й українські підрозділи європейських компаній. Попит на отримання цієї відзнаки і окремих митних спрощень буде зростати, навіть якщо ситуація на кордоні буде повністю врегульована, зауважують у Європейській Бізнес Асоціації (ЄБА). В такому випадку Україна зможе систематично впроваджувати європейське митне законодавство, а зростання кількості авторизованих економічних операторів буде сприяти цьому процесу.

Чи варто очікувати спрощень у процесі отримання статусу Авторизованого Економічного Оператора (АЕО)?

Митні брокери, юридичні консультанти та інші учасники українського бізнесу не дуже охоче діляться своїм досвідом роботи з цією відзнакою, проте, в умовах анонімності представники галузі вказують на кілька недоліків цього процесу:

  1. Підприємство не помітило жодних значущих спрощень після отримання цього статусу. Є проблеми, такі як: велика кількість документів, тривалий процес отримання, постійне підтвердження легітимності статусу та додаткові перевірки з боку митниці.
  2. Посередники часто рекомендують оформлення АЕО за плату. Хто знає, можливо, ця процедура була сприянням таким зацікавленим особам”, – зауважує фахівець з зовнішньоекономічних відносин, який вирішив залишити свою ідентичність невідомою.
  3. Додатково, користувачі вказують на необхідність розширення персоналу на підприємстві. Окрім найму додаткових “АЕО-спеціалістів”, для отримання цього статусу потрібно відволікти частину персоналу від їхніх основних обов’язків. Тому спрощення митних процедур ускладнює структуру компанії, відзначають критики даного інструменту.
  4. Ця сфера також турбується необхідністю розголошення конфіденційної інформації про підприємство та його керівництво, виробничі стратегії та фінансові результати. Бізнес боїться можливого витоку таких даних через кібератаки або необережність у роботі, що може призвести до їхнього використання конкурентами чи навіть російськими хакерами.

У Європейсько-Українській Бізнес-Асоціації вказують на доцільність полегшення вимог для отримання статусу Авторизованого Економічного Оператора (АЕО). Зараз у Верховній Раді зареєстрований законопроект №10411, який передбачає спрощення вимог для підтвердження “стійкого фінансового стану” підприємств, недоступного для більшості українських бізнесів. Прийняття цього законопроекту могло б значно збільшити інтерес компаній до спрощення митних процедур.

Крім того, існуюча система електронної черги на кордоні не надає пріоритету в митному оформленні підприємствам зі статусом АЕО або транзитними спрощеннями. Тому прийняття відповідного законопроекту та вдосконалення системи електронної черги були б важливими кроками для України на шляху до Європейського Союзу.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку