Україна

У ВР зареєстрували законопроєкт, який дозволить посадовцям уникнути покарання за корупцію після звільнення

Народні депутати від фракції “Слуга народу” зареєстрували законопроєкт №13271-1, який фактично дозволить посадовцям уникати відповідальності за корупційні дії після звільнення з державної служби. Про це повідомляє Центр протидії корупції (ЦПК).

Серед понад 90 авторів документа — члени фракції “Слуга народу” Олександр Ткаченко (ініціатор), Максим Бужанський, Юрій Камельчук, Павло Халімон, Ігор Фріс, Георгій Мазурашу, а також кілька колишніх представників ОПЗЖ, зокрема Григорій Мамка та Антоніна Славицька. Частина з них фігурує в антикорупційних розслідуваннях, проведених правоохоронними органами або журналістами.

Цей законопроєкт подано як альтернатива до ініціативи народного депутата від “Батьківщини” Сергія Власенка. У пояснювальній записці йдеться, що законопроєкт покликаний “підвищити довіру громадян до антикорупційної політики держави”. Водночас аналіз його змісту вказує на протилежне — документ послаблює ключові механізми контролю та запобігання корупції, зокрема моніторинг способу життя декларантів.

Проєкт передбачає заборону перевірки майна посадовців, яке набуте до або після перебування на посаді, дозволяючи НАЗК контролювати лише активи, придбані під час державної служби. Це відкриває шлях до того, щоб до вступу на посаду декларувати майно, якого в реальності не існує, аби в майбутньому легалізувати незаконні доходи. Після звільнення чиновники зможуть не боятися перевірок і безперешкодно оформлювати активи.

Окремо зазначено, що НАЗК не зможе перевірити майно, якщо воно оформлене на третіх осіб або використовується чиновником без права власності. Таким чином, моніторинг способу життя фактично втрачає свою ефективність.

Крім того, документ передбачає зміни щодо межі відповідальності за незаконне збагачення. Наразі кримінальна відповідальність настає, якщо вартість майна перевищує 9,8 млн грн. Законопроєкт знижує цей поріг до 8,3 млн грн. Також у ньому зазначено, що НАБУ має розслідувати лише ті справи, де фігурують великі суми. Це може обмежити можливості боротьби з іншими випадками корупції.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Гендиректор аеропорту "Бориспіль" отримав майже 4 мільйони гривень зарплати у 2023 році

У підсумку ініціатива викликає серйозне занепокоєння, оскільки загрожує ослабленням антикорупційних механізмів і може створити сприятливі умови для уникнення відповідальності посадовцями за незаконне збагачення.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку