Точка зору

Скандал з приватним чатом у Signal: європейська преса аналізує обговорення надсекретних планів високопосадовцями США

В епоху цифрових технологій навіть найбільші гравці світової політики виявляються заручниками банальних помилок — звичайних чатів у месенджерах. Скандал, який розгорівся навколо високопосадовців США, жваво обговорюють світові медіа. І недарма — те, що здавалося внутрішньою розмовою у захищеному Signal, раптом вийшло за межі екрана смартфона і рознеслося шпальтами провідних газет. Замість спеціально захищених каналів зв’язку віцепрезидент США Джей Ді Венс, міністр оборони Піт Хегсет та радник з національної безпеки Майк Уолтц обговорювали надсекретні питання у приватному чаті.

І не просто обговорювали — у розмову був включений журналіст, що перетворило закриту бесіду на справжню інформаційну бомбу. Особливо резонансним став факт обговорення деталей військової операції — графіка та цілей авіаударів по йеменським хуситам, запланованих на 15 березня. За повідомленнями європейської преси, цей витік вже викликав тривожні питання у союзників США — чи можна довіряти Вашингтону та наскільки насправді захищені його внутрішні комунікації?

ЗМІ в Європі вже роблять висновки: цей випадок не просто технічний збій чи помилка, а яскравий маркер того, як змінилася природа сучасної дипломатії та війни — коли державні секрети розлітаються мережею швидше, ніж літаки злітають з авіабази. І наслідки цього витоку можуть бути значно серйознішими, ніж здається на перший погляд. Далі — найцікавіші коментарі європейських видань, які вже охрестили цей скандал “Вашингтонською пасткою” та “новою реальністю цифрової епохи”.

De Volkskrant – Нідерланди. Настільки легковажне ставлення до конфіденційної інформації може призвести до наслідків не тільки для самих США, – зазначає амстердамська De Volkskrant:

“Віддане в січні розпорядження про звільнення з Ради національної безпеки аж 160 досвідчених співробітників призвело до відчутної втрати знань і компетенцій. Така непрофесійна поведінка учасників листування просто шокує. Вони начхали навіть на елементарні заходи безпеки.

…Для Нідерландів це – чергове застереження: США ставлять під загрозу військовослужбовців та співробітників розвідслужб. Якщо вони так легковажно ставляться до власної інформації та власних співробітників, то так само вони будуть ставитися до інформації та службовців зі структур союзників”. 
https://www.eurotopics.net/kurz/nj1

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  "Єдина квитанція", оплата комунальних послуг всупереч обіцянкам мера та довгі черги під час повітряних тривог: сучасна дійсність Харкова

Hospodářské noviny – Чехія. Празька Hospodářské noviny констатує:

“Нинішнє американське керівництво перебуває в ситуації, схожій на ту, що й влада в Росії: їх цілком можна підняти на сміх через їхню некомпетентність і дилетантство. Однак не варто йти на причину помилкового враження про те, що трампівських молодиків можна недооцінювати. Їхня рішучість перекроїти країну за своїми лекалами і згідно з девізом “Зробимо Америку знову великою”, а також їх неприкрита ненависть до Європи, – все це потрібно сприймати серйозно, так само як і загрози Росії та старання Путіна щодо зміни порядку в Європі”.
https://www.eurotopics.net/kurz/nj2

Deutschlandfunk – Німеччина. На думку Deutschlandfunk, вся ця історія чудово поєднується з розголошуваннями нової адміністрації про підвищення ефективності та створення нового відомства під керівництвом Маска:

“До чого метушня з усіма цими погодженнями через Конгрес чи юридичною тяганиною? Натомість – безсистемні скорочення та звільнення з далекосяжними наслідками. Або ось так – зручне і швидке листування в месенджері, замість того, щоб спускатися в підвал, у захищену від прослуховування кімнату.

Програми з шифруванням, мовляв, буде достатньо для обговорення планів ударів, які коштуватимуть людським життям. Самовпевненість нової американської адміністрації через два місяці після вступу Дональда Трампа на посаду вже викликає занепокоєння не лише громадян Сполучених Штатів”. +++
https://www.eurotopics.net/kurz/nj3

El Mundo – Іспанія. Мадридська El Mundo аналізує риторику листування, що просочилося:

“У цій бесіді віцепрезидент Джей Ді Венс абсолютно відкрито відгукується про Європу вороже. Коли Венс написав, що “терпіти не може” допомагати європейським країнам, міністр оборони Піт Хегсет пом’якшує суперечку, визнаючи, що поділяє його “антипатію” до “хлібників”.

… У цій вульгарній і явно спонтанній розмові чітко видно, що Трамп не тільки вимагає від Європи більших зусиль у сфері оборони, що ще можна було б зрозуміти, але й той факт, що він відчуває до Євросоюзу відкриту ворожість.

… Це чудово вписується в його стратегію зміцнення вкрай правих партій, які дестабілізують внутрішню політику 27 країн Євросоюзу”.
https://www.eurotopics.net/kurz/nj4

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Зеленський дав інтерв'ю Time: основні заяви про скандальну зустріч з Трампом та майбутнє України

Jutarnji List – Хорватія. Те, в якому тоні американські політики говорять про Європу, змушує серйозно задуматися про те, чи мають намір США дотримуватися своїх зобов’язань в рамках НАТО, – висловлює свою тривогу загребська Jutarnji list:

“Старе світло – включаючи і Кремль – ще раз чорним по білому отримав підтвердження того, що Вашингтон вже не гарантує, прагнучи врятувати те, що ще можна врятувати від трансатлантичних відносин при Дональді Трамп (і Джей Ді Венс). І для нас, і для Кремля залишається відкритим питання, чи це означає, що стаття 5 договору НАТО більше не діє.

… Європа ставить це питання, не вірячи очам своїм, і вже побоюється наслідків для власного майбутнього. Росія запитує швидше з ентузіазмом і прораховує свої наступні стратегічні ходи”.
http://www.jutarnji.hr/

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку