Політичні

Україна, НАТО, Taurus, вибори: що стоїть за несподіваним візитом Шольца до Києва

Шольц несподівано приїхав до Києва. Подив викликає не лише раптовість його візиту – другого з початку повномасштабного вторгнення, але й час, обраний для зустрічі із Зеленським канцлером Німеччини. Шольц їде до України після розпаду “світлофорної коаліції”, напередодні оголошеного ним запиту на вотум довіри. Поки в українських соцмережах жартують з приводу вражаючої валізи Шольца, німецькі ЗМІ намагаються оцінити причини й наслідки цього візиту до України, зокрема й для німецького істеблішменту. Йдеться, передусім про табуйовані для Шольца та його партії теми – вступ України до НАТО та надання Києву ракет Taurus. Шольц лишається прихильником дієвої дипломатії, скільки б це не коштувало йому зусиль. “Олаф Шольц у Києві. Чи наближається перемир’я?” – таким питанням задається масове німецьке видання Stern.

FAZ: “Берлін і Вашингтон стояли разом на гальмі”

Одне з найвпливовіших німецьких видань Frankfurter Allgemeine Zeitung пише про те, що Шольц поїхав до Києва у найскладніший для України період війни, обумовлений тиском росіян на східному фронті, проблемами з утриманням територій на Курщині і невідомістю, яка очікує на Україну після інавгурації Трампа. Видання нагадує, що Берлін і Вашингтон спільно “стоять на гальмах” щодо вступу України до НАТО. І піддає критиці нещодавні заяви Зеленського в його розлогому інтерв’ю, де він пов’язав досягнення миру із запрошенням України до Альянсу, що могло б стати належною гарантією безпеки територій, які не захоплені Росією. Frankfurter Allgemeine Zeitung нагадує, що Трамп, певно, не передбачає прийняття України до НАТО у своєму плані припинення війни, адже генерал Келлог, обраний ним як спецпредставник з питань російсько-українського конфлікту неодноразово висловлювався про відтермінування вступу нашої країни до Альянсу.

Німецьке масове видання Bild пише про те, що Шольц приїхав до Києва з таємним візитом, деталі якого не розголошувалися задля безпеки канцлера. Його основна мета – поспілкуватися з президентом Зеленським. Чому саме зараз? Bild уточнює: візит Шольца був запланований ще до того, як “згасли світлофори”. Канцлеру важливо створити важіль протидії Трампу. У той час, як новообраний американський президент говорить про припинення російсько-української війни, Шольц планує говорити з українцями про українську позицію. Він прагне в ході суворо конфіденційної розмови дізнатися, як в Україні оцінюють перспективи миру, і обіцяє у діалозі з Трампом відстоювати саме українську позицію.

“Україна може покластися на Німеччину: ми говоримо те, що робимо. І ми робимо те, що говоримо”, – зазначає Шольц.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Північнокорейські війська в Україні: від технічних консультантів до бойових підрозділів

Перша телефонна розмова німецького канцлера із Трампом пройшла вдало. Це дає підстави Шольцу сподіватися на подальше порозуміння з 47-м американським президентом.

Німецький державний мовник Tagesschau додає: про дипломатичні ініціативи щодо миру в Україні Шольц неодноразово спілкувався не лише з Трампом, а й з Байденом та Зеленським. Tagesschau припускає, що нинішній візит пов’язаний із прагненням дійти консенсусу із українським президентом після того, як той висловив обурення телефонною розмовою Шольца з Путіним. Крім того, на сайті мовника йдеться про ймовірність розмови стосовно вступу України до НАТО. Згадується про те, що країни східного флангу НАТО, зокрема, Польща та країни Балтії, наполягали на запрошенні України до НАТО на Вільнюському саміті у 2023 році. Водночас Німеччина та США про це мову не вели.

Німецький новинний ресурс Zweites Deutsches Fernsehen повідомляє: Україна сподівається на те, що під час найближчої зустрічі міністрів закордонних справ НАТО у Брюсселі буде ухвалено важливе рішення, але через застереження США, Німеччини та Угорщини ймовірність цього залишається низькою.

Візит у розпал виборчої кампанії

Політика щодо України стала однією з тем передвиборчої боротьби напередодні дострокових виборів до Бундестагу, що відбудуться наприкінці лютого. Позиції партій коаліції, зокрема ХДС/ХСС, СДПН, Зелених і ВДП, збігаються щодо необхідності продовження військової та іншої допомоги Україні. Натомість партії “Альтернатива для Німеччини” (AfD) та “Бундніс-Шварцрот” (BSW) виступають проти такої підтримки.

Як повідомив кореспондент ARD Василь Голод із Києва, президент Зеленський також запросив відвідати Київ лідера опозиції Фрідріха Мерца. “Можливо, Шольц поспішив з візитом, аби випередити Мерца”, – припустив журналіст.

У Німеччині вирують передвиборчі настрої. Нагадаємо, що Шольц планує 11 грудня 2024 року подати запит на вотум довіри до свого уряду, голосування в Бундестазі відбудеться 16 грудня. Цей крок є необхідним для офіційного розпуску парламенту та призначення дострокових виборів, які, ймовірно, відбудуться 23 лютого 2025 року.

Рішення про вотум довіри стало наслідком розпаду коаліції “Світлофор” після звільнення міністра фінансів Крістіана Лінднера. Шольц висловив задоволення тим, що демократичні парламентські групи змогли домовитися про дату нових виборів.

“Taurus” як козирна карта в передвиборчих дебатах Німеччини

У своїй виборчій кампанії Олаф Шольц наголошує на збалансованому підході до війни в Україні: підтримувати Україну зброєю, але не допустити втягування Німеччини у конфлікт. Водночас він критикує опонента Фрідріха Мерца за обіцянку надати Україні далекобійні ракети “Taurus” у разі обрання канцлером. Мерц у відповідь звинувачує Шольца та його партію в тому, що вони навмисно експлуатують страх війни, щоб маніпулювати громадською думкою. Видання Berliner Kurier уточнює: В Бундестазі Мерц заявив, що Кремлю доцільно погрожувати доставкою Taurus Україні, якщо росіяни не припинять напади на мирне українське населення.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Геополітична тріщина на Південному Кавказі: чому Азербайджан віддаляється від Кремля і що це означає для України

Tagesschau також пише про позицію співголови партії Зелених Франциски Брантнер, яка розкритикувала канцлера Олафа Шольца та його партію СДПН за їхню позицію щодо України і натомість висловила підтримку курсу лідера ХДС Фрідріха Мерца. У своєму інтерв’ю Брантнер наголосила, що співпраця з Мерцем більше сприяла б миру, свободі в Європі та підтримці України. Вона також закинула Шольцу те, що він пропустив зустріч із лідерами північних і балтійських країн, де обговорювалася допомога Україні, та порівняла його з французьким президентом Еммануелем Макроном, який взяв участь у цій події. На її думку, це свідчить про недоліки в підході Шольца до відповідальності за безпеку Європи.

Наразі Шольц анонсує надання допомоги на 650 млн доларів. Вона буде доставлена до України вже в грудні. Згідно з даними німецького уряду, з моменту російського вторгнення 24 лютого 2022 року до України було доставлено німецьке озброєння та військове обладнання на суму приблизно 28 мільярдів євро. Про це повідомляє видання ZDF.

Stern: Канцлер Шольц отримує критику з усіх боків

Масове німецьке видання Stern, коментуючи візити Олафа Шольца до Києва, згадує критику, якій піддавали останнім часом німецького канцлера союзники, зокрема польський прем’єр-міністр Дональд Туск. Він зазначив, що після телефонної розмови з Путіним російські атаки на Україну лише посилилися. “Ніхто не зупинить Путіна телефонними дзвінками”, – написав Туск на платформі X. На його думку, ці атаки доводять, що «телефонна дипломатія» не може замінити реальну підтримку України з боку всього Заходу.

Видання розмірковує про те, що візит Шольца відбувається в період невизначеності щодо майбутньої політики Заходу стосовно України після зміни влади в США. З одного боку, чинний президент Джо Байден дозволив Україні використовувати американські ракети для ударів по цілях у Росії. У відповідь Росія вперше запустила нову ракету середньої дальності, здатну нести ядерні боєголовки. З іншого боку, новообраний президент Трамп заявив про намір швидко припинити війну в Україні, що буде реалізовано за участю спецпредставника Кіта Келлога.

Візит Олафа Шольца до Києва відображає не лише актуальні виклики у взаєминах України та Німеччини, але й ширший контекст європейської і світової політики. На тлі змін у внутрішньополітичному житті Німеччини, передвиборчих баталій та невизначеності щодо подальшої підтримки України з боку Заходу, цей візит є важливим сигналом. Шольц демонструє готовність вести діалог з Україною та відстоювати її інтереси в глобальному масштабі, навіть у непростий для свого уряду час. Проте, чи зможе цей візит змінити динаміку західної підтримки України та посилити позиції самого канцлера всередині Німеччини – покаже найближче майбутнє.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку