США призупиняють допомогу Україні: як реагує Європа та що чекає на Київ

Сполучені Штати тимчасово припиняють військову допомогу Україні, після недавньої скандальної зустрічі між президентами Дональдом Трампом та Володимиром Зеленським в Овальному кабінеті, про що повідомив представник Білого дому виданню Bloomberg на умовах анонімності. За словами чиновника, США переглядають допомогу, щоб упевнитися, що вона реально допомагає вирішувати проблеми.
Згідно з інформацією Fox News, який також мав анонімну розмову із високопоставленим чиновником, ця перерва буде тривати доти, доки Трамп не упевниться, що лідери України дотримуються справжньої прихильності до миру. Таке рішення не є остаточним припиненням допомоги, а лише паузою, зазначають джерела. Вся військова техніка США, яка наразі не знаходиться в Україні, зокрема зброя, що транспортується на літаках і кораблях також буде затримана. Водночас незрозуміло, пише авторитетна польська газета Wyborcza, як розпорядження американського президента вплине на техніку, передану Києву з Польщі. Рішення щодо призупинення постачання військової допомоги Трамп наказав виконати міністру оборони Піту Хегсету. ЗМІ уточнюють, що рішення Трампа з’явилося внаслідок того, що сталося у Білому дому, де американський президент заявив, що не мав на меті обговорювати призупинення допомоги, але Зеленський має більше цінувати підтримку США.
Яку допомогу ставлять на паузу?
Bloomberg уточнює, замороження допомоги Україні, зокрема поставок критично важливих боєприпасів, сотень реактивних систем залпового вогню, протитанкової зброї та інших засобів, створює серйозні труднощі. Україна залежить від США в питаннях протиповітряної оборони, оскільки Росія продовжує бомбардувати Україну ракетами та безпілотниками. Лише американські системи ПРО, такі як “Петріот”, здатні збивати російські балістичні ракети, зокрема “Кінжал”.
За інформацією Міністерства закордонних справ Польщі, це рішення США стало несподіванкою для європейських союзників, оскільки не було проведено попередніх консультацій. Високопосадовці Великобританії також не знали про цей план до пізнього вечора понеділка, незважаючи на нещодавні переговори між членами урядів Великобританії та США.
Посилаючись на неназваного представника Білого дому CNN пише, що Україна зможе підтримувати поточний рівень бойових дій протягом кількох тижнів, можливо, до початку літа, перш ніж призупинення військової допомоги США дасть про себе знати. Адміністрація Байдена активно постачала зброю в Україну в останні дні, забезпечуючи нашу країну великими запасами сучасної техніки.
Ця передова зброя, зокрема ракетні комплекси ATACMS, дозволила Україні здійснювати глибокі удари по російських територіях. Проте така стратегія може бути порушена, якщо постачання цієї зброї буде припинено. Хоча європейські країни можуть компенсувати поставки артилерії, а українська оборонна промисловість зростає, найсучасніша зброя, яку Україна використовує, все ж надходить з США.
Республіканці і демократи реагують на рішення Трампа по-різному
Республіканці в Конгресі, де вони мають більшість в обох палатах, розділилися щодо продовження допомоги Україні через її трирічну війну з Росією. Сенатор Марквейн Маллін, соратник Трампа, висловив думку, що зобов’язання США перед Україною мають обмежений характер. Він зазначив, що американські платники податків втомилися фінансувати війну, яка не має кінця, і сумнівається, що Україна зможе виграти. Маллін заявив, що якщо президент Зеленський хоче мирних переговорів, США їх підтримають, але якщо не буде бажання до переговорів, то не варто змушувати американців продовжувати фінансувати «нескінченну війну».
Водночас рішення Дональда Трампа зустріло критику з боку кількох членів Конгресу США. Сенаторка-республіканка Сьюзан Коллінз з Мену заявила, що зараз критичний час для України. Вона наголосила, що минулого року працювала над наданням додаткової допомоги Україні і вважає, що не можна припиняти підтримку, адже українці продовжують боротися й приносити великі жертви.
Рішення Дональда Трампа викликало обурення серед демократів. Грегорі Мікс, віце-голова комітету Палати представників із закордонних справ, зазначив, що якби Трамп дійсно прагнув забезпечити справедливу мирну угоду для України, він би не відмовлявся від важелів впливу, які мали США, їхні союзники та Україна. Майк Квіглі, співголова української депутатської групи, заявив, що Трамп “переступив межу” і почав підтримувати Путіна, військового злочинця.
Марк Канчіан, старший радник Центру стратегічних і міжнародних досліджень, у розмові з CNN зазначив, що вплив призупинення допомоги буде великим і руйнівним для України. За його оцінками, наслідки будуть відчутні через два-три місяці, поки допомога Європи дозволяє Києву залишатися в боротьбі. Однак, коли запаси зменшаться, це позначиться на лінії фронту, і Україна може бути змушена прийняти несприятливу мирну угоду. Канчіан також попередив, що адміністрація Трампа може скасувати інші види підтримки, такі як обмін розвідданими та навчання військових, що буде серйозним ударом для України.
Після новин про призупинення військової допомоги Україні, Марко Рубіо заявив, що Дональд Трамп є «єдиним лідером у світі, який може остаточно припинити війну в Україні». Він підкреслив, що метою американського президента є посадити Росію за стіл переговорів і побачити, чи можливий мир .
Європа готова до “переозброєння”
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн представила план «ReArm Europe», спрямований на значне зміцнення оборонних спроможностей Європейського Союзу. «На нас чекає нова ера», – написала вона лідерам ЄС. «Європа стикається з явною і реальною небезпекою, яку ми не бачили за все своє доросле життя… Ми живемо в найважливіші та найнебезпечніші часи».
Цей план передбачає:
Збільшення витрат на оборону. ЄС прагне значно підвищити оборонні видатки, щоб забезпечити стійкий мир через посилення власної обороноздатності.
Спрощення фінансування для держав-членів. План включає механізми, які дозволяють країнам ЄС збільшувати оборонні витрати без порушення бюджетних обмежень, надаючи їм більшу фінансову гнучкість. Комісія пропонує послабити фіскальні обмеження, щоб дозволити державам-членам значно збільшити оборонні витрати без порушення бюджетних правил ЄС. Вона зазначила, що якщо країни-члени збільшать свої витрати на оборону на 1,5% від ВВП в середньому, це дозволить створити фіскальний простір майже в 650 мільярдів євро протягом чотирьох років.
Створення фонду на 150 млрд євро для спільних закупівель. Пропонується створити фонд, що забезпечить спільні закупівлі військового обладнання, зокрема систем протиповітряної та протиракетної оборони, артилерії, боєприпасів і безпілотників.
Використання бюджету ЄС для оборонних інвестицій. План передбачає використання можливостей бюджету ЄС для фінансування оборонних проєктів, включаючи спільні закупівлі та інвестиції в оборонну промисловість.
У рамках плану “ReArm Europe”, Європейський Союз може залучити до 800 мільярдів євро для посилення своєї обороноздатності. Це включає фінансування спільних закупівель військової техніки, розбудову оборонних інфраструктур та інвестиції в інноваційні технології, такі як безпілотні системи, протиповітряна оборона, артилерія і боєприпаси. Залучення такої великої суми дозволить ЄС зміцнити оборону в умовах загрози з боку Росії та інших геополітичних викликів, а також зменшити залежність від США в питаннях оборонної політики.
Шмигаль нічого не знає про припинення допомоги
Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час пресконференції заявив, що станом на вчорашній вечір Україна не отримувала інформації про припинення допомоги з боку США. Всі пакети допомоги, заплановані за попередньої адміністрації США, продовжують надходити до України. Шмигаль підкреслив, що військові та уряд мають ресурси для забезпечення оборони, навіть якщо допомога з боку США буде припинена, і готові діяти в будь-яких умовах.
Він також запевнив, що Україна налаштована на продовження співпраці зі США, а також готова підписати угоду про створення Інвестиційного фонду. Прем’єр наголосив, що Україна орієнтується тільки на «план А» — перемогу, і не розглядає “план Б”.
Разом з тим, прем’єр-міністр Польщі Дональд Туск повідомив, що інформація з півдня Польщі підтверджує призупинення американської допомоги Україні. Він зазначив, що ця інформація надійшла з польського хабу в Ясьонці і була підтверджена американською стороною.