Цифрошок

14,59 млрд грн на хворобах і тривозі: як приватний медичний бізнес збагачується в розпал війни

Попри повномасштабну війну, гуманітарну кризу й тиск на систему охорони здоров’я, приватний медичний сектор в Україні не лише не занепав, а демонструє стрімке зростання прибутків. У країні, де щодня звучать сирени, а пацієнти змушені шукати якісну медичну допомогу навіть у надскладних умовах, комерційна медицина перетворилась на один із найдинамічніших бізнес-напрямів. За даними платформи Опендатабот, загальний дохід десяти найбільших приватних медичних компаній України у 2024 році склав 14,59 млрд грн, що на 36,7% більше, ніж у 2023-му.

Це означає: попит на приватні медичні послуги не просто зберігається — він бурхливо зростає. У щорічному Індексі медичних компаній, який публікує «Опендатабот», у десятку лідерів увійшли чотири мережі медичних центрів та шість лабораторних діагностичних компаній.

Як зазначають аналітики, другий рік поспіль рейтинг очолює мережа медичних центрів «Благополуччя», що належить Олегу Калашникову. На цю компанію припадає чверть загального доходу топ-10 — тобто 3,34 млрд грн.

На другому місці — лабораторна мережа «Дела», співвласниками якої є компанія Owell Establishment (Ліхтенштейн) та Зоя Мусатова. У 2024 році її дохід виріс на 35% і досяг 2,75 млрд грн, а чистий прибуток склав 137,5 млн грн, що робить її найбільш прибутковою компанією рейтингу.

Замикає трійку лабораторія «Сінево Україна», яка є частиною шведського холдингу Medicover. Її дохід у 2024 році сягнув 2,35 млрд грн, що на 22% більше, ніж торік. Водночас компанія зазнала збитків у розмірі 77,8 млн грн, хоча у 2023 році ще мала прибуток у 40,6 млн грн.

Medicover представлений у рейтингу ще однією компанією — «Сінево Схід», яка заробила 795,8 млн грн (+25%), а прибуток залишився на рівні 130 млн грн. Таким чином, сумарний дохід двох «сіневівських» компаній склав 3,14 млрд грн.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Лист Ейнштейна, у якому він попереджав про розробку атомної бомби, продали за 3,9 мільйона доларів

Найвищі темпи зростання продемонструвала мережа лабораторій «Ескулаб», яка піднялася з 10-го на 6-те місце у рейтингу завдяки зростанню доходів у 1,7 раза — до 942,4 млн грн. Її прибуток збільшився в 4,7 раза й досяг 87 млн грн. Власниками компанії є Сергій Дядюшко, Станіслав Луговський і Денис Мельник.

Ще одна лабораторна мережа — «Смартлаб» — наростила дохід на 38% і заробила 1,17 млрд грн, але її прибуток залишився низьким — 27,7 млн грн, що суттєво нижче показників довоєнного періоду (144 млн грн у 2021 році).

До Індексу «Опендатабота» вперше увійшла мережа клінік «Мати і дитина» — її дохід зріс на 28% і сягнув 627,2 млн грн, при цьому прибуток залишився на стабільному рівні — 36 млн грн.

Медичний дім Odrex у 2024 році продемонстрував зростання доходу на 36% — до 1,1 млрд грн, а прибуток збільшився у півтора раза, склавши 130,2 млн грн. Власниками є Ірина Зайкова, Тигран Арутюнян, Лариса Мисоцька та Євген Савицький.

Лабораторія CSD LAB отримала 857,8 млн грн доходу (+46%) та 44,9 млн грн прибутку. А онкологічна клініка Lisod, що входить до групи Медикс-рей Інтернешнл, заробила 659,9 млн грн (+18%) і отримала 39 млн грн прибутку.

Загалом, за даними МОЗ, станом на жовтень 2024 року в Україні медичну практику здійснюють майже 14 тисяч компаній. І попит на приватні послуги зростає. Кількість медичних ліцензій, виданих у 2024 році, збільшилась на 16% порівняно з попереднім роком. Найбільше відкривається клінік і кабінетів у сфері сестринської справи, терапії та управління медичними закладами. Кожна п’ята компанія працює в Києві.

Попри кризу, саме медичний бізнес сьогодні демонструє дивовижну стійкість і здатність до масштабування. І хоча війна виснажує всі сектори, вітчизняна приватна медицина, судячи з цифр, не лише не втратила своїх позицій, а навпаки — перетворилася на потужний прибутковий сегмент, який продовжує активно інвестувати в інфраструктуру, обладнання та розширення мереж.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Серед найвпливовіших людей світу у сфері здоров’я - двоє українців

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку