Експертна думка

Мобілізація поліцейських: проблемні питання та їх наслідки

18 травня 2024 року набув чинності новий закон, який передбачає посилення мобілізаційних заходів. Його основні положення визначають певні нормативні зміни, зокрема й для поліцейських. Вони мають перейти зі спеціального обліку на загальний військовий облік, але це не означає їх автоматичну мобілізацію. Хоча документ передбачає виключення права на відстрочку для працівників Національної поліції, однак для правоохоронців запроваджене бронювання.

ІА “ФАКТ” звернулося до колишнього очільника обласного управління поліції, який розповів про проблемні питання мобілізації й бронювання поліцейських та їх наслідки.

Як відомо, згідно постанови уряду мобілізаційний ресурс Національній поліції України складає 50% від особового складу. Чи виконуються ці норми?

Відповідно до нового закону про мобілізацію співробітники поліції переводяться зі спеціального на загальний військовий облік. Це не означає їхню автоматичну мобілізацію, а передбачає виключення права на відстрочку для працівників Національної поліції, тобто для правоохоронців запроваджено бронювання. Наголошую, не 50% від особового складу, а всіх. Про це, до речі, голосно заявляли і народні депутати України, стверджуючи про 100% бронювання.

Які повноваження надає новий закон поліцейським щодо участі у заходах мобілізації?

Законом надається право Національної поліції України брати участь у заходах мобілізації. Так, під час воєнного стану та мобілізації поліцейські мають право вимагати в чоловіків віком 18 – 60 років пред’явити військово-обліковий документ разом із документом, що посвідчує особу. Новий закон про мобілізацію визначає, що співробітники поліції спільно з представниками територіальних центрів комплектування та соцпідтримки можуть інформувати чоловіків призовного віку про необхідність відвідати ТЦК. Також поліція може допомагати співробітникам ТЦК і СП доставити призовника (“ухилянта”) до центру комплектування, фіксувати процедуру вручення повістки працівникам ТЦК на камеру доставкою до ТЦК на запит ТЦК.

Частина українців вважає, що поліцейські повинні відправлятися на війну в числі перших, бо вони мають спецвишкіл і навчені поводитися зі зброєю. 6 травня на сайті Президента України навіть було розміщено петицію щодо загальної мобілізації працівників поліції, яка набрала 2 691 голосів із 25 000. Як Ви ставитися до такої постановки питання?

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Указ Путіна про збільшення армії передбачає мобілізаційні заходи на окупованих територіях України: Ігор Тишкевич

Якщо виходити з досвіду Другої світової війни, працівники міліції в значній частині були мобілізовані на фронт. Щоправда, у ті часи всі добре розуміли, що і роботу в правоохоронній сфері зупиняти теж було не можна. Тому було проведено низку заходів і в самій міліції – збільшено кількість жінок на службі (кількість жінок у різних підрозділах становило до 20%); скасовано всі відпустки співробітників; налагоджено спільну роботу зі співробітниками безпеки та військовими підрозділами щодо забезпечення з виявлення диверсійних груп, потенційно криміногенних груп, що складаються з дезертирів, осіб, що ухиляються від мобілізації, а також співчувають противнику.

Звісно, міліція ​​охороняла промислові підприємства, комунальні об’єкти та громадський порядок у населених пунктах. До речі, більшість співробітників мобілізованих міліції використовувалися не просто у піхоті. Це були розвідувальні підрозділи, партизанські загони, диверсійні групи. Тобто, співробітника правоохоронного органу використовували відповідно до його підготовки.

Отже, я думаю, якщо ідея мобілізації поліції полягає саме для цих цілей, то це може призвести до позитивних результатів. Але наголошую, якщо при цьому, не будуть забувати про боротьбу зі злочинністю та охорону громадського порядку в країні.

З першого дня війни поліцейські вже воюють, виконуючи бойові завдання у зведених загонах “Лють”, бригаді “Гвардія наступу”, інших стрілецьких батальйонах та військових бригадах. Ще з початку війни існувала проблема з укомплектуванням кадрами поліцейських підрозділів. Як вплине ще більша кількість мобілізованих поліцейських на криміногенну ситуацію в країні? Наскільки якісно будуть виконуватися завдання по боротьбі зі злочинністю, охорони громадського порядку, розслідуванню правопорушень?

Будь-яке зменшення кількості поліцейських на вулицях міст, особливо в умовах воєнних дій і навіть після закінчення військового конфлікту, є неприпустимим. Про це свідчить досвід усіх конфліктів. У більшості випадків війна призводила до загострення криміногенної ситуації і країні доводилося вводити режим надзвичайної ситуації, в ході якого поліція вже не справлялася з ситуацією, що виникла, і доводилося підключати для наведення порядку армію. Особливо, якщо у країні виникали проблеми з економікою. У нас це очевидно простежується.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Колаборанти, "ждуни", "ватники": військовий психолог про витоки і наслідки цих явищ

Економічний спад, втрати у війні, безробіття, велика кількість зброї у населення призводять до погіршення криміногенної ситуації. До того ж, зменшення витрат на освіту, медицину, соціальна напруга в суспільстві — все це природно викликає незадоволення громадян країни. У цій ситуації потрібна лише сильна, добре організована професійна правоохоронна система. Будь-яке її ослаблення приведе до дуже трагічних результатів.

На жаль, реформа поліції вже призвела до суттєвого погіршення криміногенної ситуації та послаблення громадського порядку в країні. А якщо ще й буде проведено масову мобілізацію правоохоронців, результат може бути вкрай плачевним.

Я радив би керівництву МВС не розглядати питання відправлення поліцейських на фронт під будь-яким виглядом, а провести серйозний аналіз своєї роботи і запропонувати парламенту прийняти законодавчі акти, які допоможуть поліції перейти на більш якісний рівень роботи поліції з урахуванням нинішніх викликів. Це реально та необхідно.

У нинішніх умовах, коли країна переповнена зброєю, коли посилюється загальна нестабільність, усі співробітники поліції практично перебувають на війні, незалежно від географії. Збереження професійного особового складу має бути головним завданням МВС та керівництва країни як гаранта майбутньої держави. Вважаю, що треба думати не про скорочення кількості співробітників, а про зусилля кадрового складу за рахунок досвідчених мотивованих військовослужбовців, що пройшли війну. Звичайно, не повинна йти мова про погіршення матеріального забезпечення поліції.

9 Коментарі

  1. Надо срочно организовать петицию к президенту , что бы они не натворили бед еще и в этом вопросе!

    1. Піздно. 23.05.24 з МВС України за поданням Іщук/Тетері та резолюцією Клименко вже прийшли відповідні вказівки у більшість структурних підрозділів з вимогою термінового скорочення від 50 до 80% посад. Термін подання пропозицій на формування наказу МВС по о/с для скорочення – 30.05/03.06. Особові справи звільнених “невідкладно” (доба-три) сформувати та передати до ТЦК СП. Навіть не дають можливості податися добровольцем у бригади НГУ та НПУ.

  2. А як Вам рішення про мобілізацію 50% пожежних і примусове переведення 10% рятувальників до поліції?

    1. Рятувальники і пожежники це одні і ті самі люди (ДСНС), визначтесь у твердженні своєму.

  3. Як можна отримати бронь поліцейському батьку 4 дітей, та хто може допомогти це зробити у час коли ти несеш службу на БП за 250 км.

  4. Кривий Ріг уже зібрали додатково 10% поліції і Стрілецький Батальйон і хочуть ще забрати, навіть деякі підрозділи скоротити повністю

  5. Усі проекти Клименка провальні, бо людина не розуміє процесів, “я сказав – так має бути” – це так не працює, синдром Данінга-Крюнігера в прямому розумінні, може дисертацію про себе написати, буде ще одна наукова ступінь))

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку