22 липня: свята і події в цей день
22 липня у світі відзначають кілька свят, серед яких Всесвітній день мозку, Міжнародний день боксу, День наближеного значення числа Пі, День гамака.
В Україні цей день є особливим через відзначення Дня визволення Сєвєродонецька від незаконних збройних формувань.
День визволення Сєвєродонецька від незаконних збройних формувань
У 2014 році місто Сєвєродонецьк було звільнено від терористів так званої ЛНР. Це є визначною подією для України та багатьох жителів міста. Сєвєродонецьк, як і багато інших населених пунктів сходу України, був захоплений незаконними терористичними формуваннями. 22 липня 2014 року над містом знову замайорів синьо-жовтий прапор України, що символізувало його звільнення.
Всесвітній день мозку
Цей день був заснований Всесвітньою федерацією неврології у 1957 році. До організації наразі входять понад 120 професійних асоціацій неврологів із різних країн. Федерація займається вивченням захворювань, які можуть порушувати мозкову діяльність, та пошуком методів для збереження ясності розуму до кінця життя.
Цікаві факти про мозок:
- Мозок — найенергозатратніший орган: він становить приблизно 2% від маси тіла, але споживає близько 20% енергії, яку виробляє наш організм.
- Кількість нейронів: у середньому людський мозок містить близько 86 мільярдів нейронів, які взаємодіють між собою за допомогою трильйонів синапсів.
- Нейропластичність: мозок має здатність змінювати свою структуру та функції протягом усього життя в процесі навчання та досвіду. Це явище називається нейропластичністю.
- Мозок і біль: хоча мозок відповідальний за обробку болю, сам він не має больових рецепторів і не відчуває болю.
- Мозок у стані спокою: навіть коли ми спимо, мозок залишається дуже активним. Сни виникають під час фази швидкого руху очей (REM), коли активність мозку є майже такою ж інтенсивною, як і під час неспання.
- Швидкість передачі сигналів: нейрони в мозку можуть передавати сигнали зі швидкістю до 120 метрів на секунду.
- Збереження інформації: мозок може зберігати близько 2.5 петабайт інформації (це приблизно 2.5 мільйони гігабайт), що еквівалентно обсягу пам’яті, який можна використати для зберігання 3 мільйонів годин відео.
- Вплив фізичних вправ: регулярні фізичні вправи не тільки покращують фізичний стан, але й сприяють виробленню нових нейронів, покращуючи пам’ять і навчання.
- Розвиток мозку: мозок людини продовжує розвиватися до приблизно 25 років. Особливо активно розвиваються лобні долі, які відповідають за прийняття рішень і планування.
- Мозок і вода: мозок складається приблизно на 75% з води. Навіть незначне зневоднення може негативно вплинути на когнітивні функції та настрій.
Міжнародний день боксу
По іронії долі це свято збіглося з Днем мозку. Це досить молоде свято, яке існує з 2018 року. У 2017 році масове тренування з боксу встановило новий світовий рекорд за кількістю учасників, що було занесено до Книги рекордів Гіннеса. Президент Міжнародної асоціації боксу Чінг-Куо Ву (який обіймав цю посаду на той час) оголосив, що відтепер 22 липня буде відзначатися як Міжнародний день боксу. Це свято вже визнано у 205 країнах-учасницях AIBA. У 2021 році в країнах, які підтримали це свято, проходили масові одночасні тренування з боксу та грандіозні боксерські шоу за участю національних професійних спортсменів.
За словами істориків, найраніші згадки про кулачні бої датуються третім тисячоліттям до н.е. Такі змагання зображені на рельєфах, які історики відносять до шумерської, єгипетської та мінойської цивілізацій. Найцікавіше те, що давньоєгипетський рельєф показує не лише боксерів, але й глядачів змагань. Інформацію про кулачні бої також знайдено у текстах, які належать до давньоіндійської творчості.
Історики вважають, що бокс став спортивним єдиноборством у 688 році до н.е., коли кулачні бої були включені до програми античних Олімпійських ігор. Якщо говорити про наш час, то спортивний бокс офіційно народився у 1867 році, коли журналіст і член любительського атлетичного клубу Джон Грехем Чемберс розробив звід правил для любительського чемпіонату з кулачного бою в Лондоні. Джон Шолто Дуглас, 9-й маркіз Куїнсберрі, підтримав автора матеріально і сприяв впровадженню цих правил у боксерських поєдинках, через що правила стали асоціюватися з ним.
З 1920 року бокс входить до списку олімпійських видів спорту. У різних країнах існують свої різновиди боксу: Муай-тай у Таїланді, французький бокс у Франції, летхвей у М’янмі.
Цікаві факти про бокс
Слово “бокс” походить від англійського слова “box”, що означає “коробка”. Спочатку це слово стосувалося обмеженого простору, в якому змагалися кулачні бійці. Це значення закріпилося за терміном “бокс”.
Ернест Хемінгуей, Володимир Висоцький та Олександр Пушкін не лише займалися творчістю, але й захоплювалися кулачними боями. Один із найвідоміших боксерів минулого, Рокі Марчіано, не програв жодного з 49 поєдинків, а 43 з них завершив нокаутом.
Найбільший гонорар в історії боксу – 35 мільйонів доларів – отримав Майк Тайсон. Найкоротший боксерський поєдинок тривав 4 секунди – один удар після гонга.
Велика кількість фільмів про спорт присвячена саме боксу та боксерам. Легендарний фільм з Сільвестром Сталлоне “Роккі” дозволив акторові стати відомою зіркою Голлівуду.
Американський боксер Джо Фрейзер сказав: “Бокс – це єдиний вид спорту, де можуть струсити ваш мозок, забрати ваші гроші і замовити вас гробовщику”. А ще кажуть: “Бокс – це найкраща профілактика для мозку!”.
День наближеного значення числа Пі
Це неофіційне свято відзначається тими, хто небайдужий до математики. Дата 22 липня виглядає як 22/7, що є приблизним значенням числа Пі, яке дорівнює 3,141592653589793238462… і продовжується нескінченно, як і Всесвіт.
Вчені вважають, що це число було відкрито вавилонськими магами і використовувалося під час будівництва знаменитої Вавилонської вежі. Недостатньо точне обчислення значення Пі призвело до краху проекту. Натомість мудрий цар Соломон обчислив Пі більш точно і побудував Єрусалимський Храм, рівного якому не було в історії.
Послідовність цифр числа Пі не має повторень, що означає, що вона підпорядковується теорії хаосу. Тобто, число Пі є хаосом, записаним цифрами. Більше того, при бажанні цей хаос можна представити графічно, і є припущення, що цей Хаос розумний. Віктор Шендерович жартував, що на круглих дурнів число Пі не поширюється.
Якщо розрахувати довжину екватора Землі з використанням числа Пі до дев’ятого знака після коми, похибка в розрахунках складе лише близько 6 мм. Тридцяти дев’яти знаків після коми в числі Пі достатньо для обчислення довжини кола, що оперізує відомі космічні об’єкти у Всесвіті, з похибкою не більшою, ніж радіус атома водню.
День гамака
Цей день створений для того, щоб заохотити людей відпочити від напруженого життя і насолодитися простим задоволенням, яке дає перебування в гамаку.
Гамаки були винайдені південноамериканськими індіанцями задовго до відкриття Нового Світу іспанцями. Технологія виготовлення гамаків перейшла від індіанців до європейців, які почали широко використовувати їх на кораблях як підвісні ліжка для членів екіпажу.
У 1553 році вперше згадується слово “гамак” у книзі “Хроніка Перу” Сьєса де Леона. Згодом гамаки стали дуже популярними у портових містах Старого Світу, а потім і в усьому світі.
Існують різні типи гамаків. Вони є популярними і зручними предметами обстановки, які зазвичай використовуються в заміських будинках і на відкритому повітрі.
Історичні події в цей день:
- 1921 – У газеті “Селянська правда” з’явився перший фейлетон Остапа Вишні.
- 1922 – Засновано перший і найбільший курінь старших пластунів “Лісові Чорти”.
- 1960 – Куба націоналізувала цукрові заводи, що належали США.
- 1968 – Правозахисник Анатолій Марченко звернувся з листом до BBC і західної преси з приводу введення радянських військ у Чехословаччину.
- 1969 – Хуан Карлос I офіційно проголошений спадкоємцем Франсіско Франко на посаді глави держави в ранзі короля Іспанії.
- 1979 – Компанія Sony розпочала продаж перших побутових пристроїв “Walkman”.
- 1983 – Американець Дік Сміт першим облетів Землю на вертольоті.
- 1986 – Палата громад британського парламенту проголосувала за скасування тілесних покарань у державних школах.
- 2001 – Розпочався офіційний візит в Україну глави Китайської Народної Республіки Цзян Цземіня.
Створення Міжнародного валютного фонду
22 липня 1944 року на Бреттон-Вудській конференції Об’єднаних Націй з валютно-фінансових питань було створено Міжнародний валютний фонд (МВФ) – спеціалізовану установу Організації Об’єднаних Націй (ООН) з головним офісом у Вашингтоні. Це одна з найвпливовіших глобальних організацій в історії світу, а для нашої країни, можливо, найвпливовіша.
Метою фонду є сприяння економічній стабільності, допомога в розвитку країн, ліквідація і зменшення дефіциту та бідності. Основні механізми включають кредитування, стабілізацію та консультування.
МВФ має 189 країн-членів, а у його структурах працює 2500 осіб із 133 країн світу. Найбільшу кількість голосів у фонді має США – 17%. Це не дозволяє самостійно приймати рішення, але дає можливість блокувати будь-які рішення Фонду. Сенат США може прийняти законопроект, який забороняє Міжнародному валютному фонду виконувати певні дії, наприклад, видавати кредити країнам.
Деякі звинувачують Фонд у зв’язках із масонами, Орденом мертвої голови та світовим урядом.