4 травня: свята і події у цей день
4 травня святкують:
Міжнародний день пожежників — цей день засновано після трагічних подій, пов’язаних із гасінням лісової пожежі в грудні 1998 року, яка сталася в Австралії. В той час при виконанні свого службового обов’язку загинуло п’ятеро пожежників. Ця подія не була першим випадком загибелі борців із вогнем, однак саме вона сприяла заснуванню цього свята, під час якого поздоровляють героїв-вогнеборців, а також вшанувати пам’ять загиблих під час виконання службового обов’язку.
Міжнародний день дронів відзначають у першу суботу, починаючи з травня з 2015 року, коли його вперше провели в США Сара і Девід О’Ніл. У цей день любитель дронів і учасник шоу That Drone Show Девід О’Ніл запропонував провести веселі перегони на пляжі, запустивши купу чорних і білих апаратів. Вони не лише літали і транслювали відео, але й видавали смішні звуки. Ця подія так розвеселила присутніх, що Девід вирішив проводити день дронів щорічно. Метою цього дня є демонстрація того, що безпілотники можна застосовувати не лише з військовою і розвідувальною метою, але й для рятування людей, які заблукали, оцінки якості росту сільськогосподарських культур тощо.
Девіз Міжнародного дня дронів – Drones are good! (Дрони — хороші!).
День відновлення стосунків – подія, присвячена не лише відновленню та пожвавленню почуттів та зміцненню зв’язку між партнерами, але й потреби берегти стосунки та докладати зусиль для їх збереження.
День Зоряних воєн — засновано шанувальниками всесвітньо відомої кіносаги “Зоряні війни”. Виникло це свято через гру слів – знаменита фраза напуття джедаїв “Хай буде з тобою Сила” пишеться англійською: “May the force be with you”. Один із шанувальників фільму одного разу обіграв цю фразу як “Хай буде з тобою четверте травня”, наголошуючи на тому, що англійське “May” можна перекласти як назву місяця, а “force” (сила) замінити словом “fourth” (четвертий).
Події у цей день:
1838 – діячі культури викупили з кріпацької неволі Тараса Шевченка;
1904 — в Англії Генрі Ройс і Чарльз Роллс почали виробництво автомобілів під назвою “Роллс-ройс”;
1986 – зону евакуації навколо Чорнобиля збільшено до 30 кілометрів;
1990 – Президія Верховної Ради Української РСР постановила перейменувати Ворошиловград на Луганськ;
2023 – Війська української ППО за допомогою ЗРК Patriot уперше в історії збили російську гіперзвукову балістичну ракету “Кинджал”.
4 травня 1626 року здійснено найвигіднішу угоду в історії – за “…пригорщу рибальських гачків і кілька залізних сокир…” у індійців був придбаний острів Манхеттен. Все чесно! Губернатор Нових Нідерландів Петер Мінуїт передав індійцям товари загальною вартістю 60 гульденів (24 долари). Тобто, рейдерського захоплення не було, як і “принижених та ображених”. При цьому колоністам, згідно з складеним актом, давалося право засновувати на острові ферми, обробляти ячмінь, а також побудувати форт, в якому потрібно було тримати одну пивну.
Прапор голландців розвивався над островом недовго – у 1664 році англійці захопили острів, після чого побудоване там місто було перейменовано на Нью-Йорк, на честь ініціатора захоплення – герцога Йоркського. Голландці хотіли відбити острів назад, але безрезультатно, єдине, що їм вдалося – обміняти “втрату” на колонію Сурінам. Зараз Манхеттен — це серце Нью-Йорка та найдорожчий район міста.
4 травня 1945 року відбувся перший Парад Перемоги. У Рейхстагу та за площею Бранденбурзьких воріт урочистим маршем пройшли солдати та офіцери Берлінського гарнізону радянських військ. У тих же гімнастерках, яких штурмували місто. Приймав парад військовий комендант Берліна, Герой Радянського Союзу генерал-полковник Микола Берзарін. У той час на околицях Берліна ще лунали бої.
4 травня 1979 року Маргарет Тетчер, відома як “залізна леді”, стала першою в історії Великобританії жінкою-прем’єр-міністром. У 1959 році вона прийшла до парламенту з палати представників і в період перебування в опозиції увійшла до політики завдяки своїм радикальним ідеям. Перемога у війні з Аргентиною за Фолклендські острови підвищила довіру до Тетчер серед народу. Маргарет Тетчер провела в країні ефективні реформи, було приватизовано багато державних установ. Тетчер залишалася на посаді глави уряду до 1990 року і стала єдиним після лорда Ліверпуля прем’єр-міністром, який займав це крісло тричі поспіль.