Дипломати G20 зіткнулися з проблемами у перемовинах щодо кліматичних питань, оподаткування найбагатших і ситуації навколо війни в Україні
Дипломати з країн «Великої двадцятки» (G20) обговорили питання спільної заяви, яка має бути підготовлена перед самітом лідерів. Основними темами стали фінансування боротьби зі зміною клімату, оподаткування надбагатих і ситуація, пов’язана з війною в Україні. Про це повідомляє агентство Reuters.
Саміт G20, що відбудеться у Ріо-де-Жанейро 18-19 листопада, проходитиме паралельно з конференцією ООН з питань клімату COP29. Дискусії в рамках G20 стосуються нової фінансової мети, яку розвинені країни мають встановити для підтримки кліматичних ініціатив. Представники ООН і делегати сподіваються, що лідери G20 направлять потужний сигнал, який посилить політичну підтримку для досягнення угоди про фінансування кліматичних заходів на COP29.
Однак переговори у Ріо знову зайшли у звичний глухий кут. За словами чотирьох дипломатів, розвинені країни закликають до внесків і від багатших країн, що розвиваються, тоді як останні наполягають, що головна відповідальність має лягати на найбагатші держави.
Спроби досягти глобальної угоди можуть ускладнитися з поверненням на посаду новообраного президента США Дональда Трампа, який вже заявив про наміри вивести країну з Паризької кліматичної угоди.
Крім цього, обговорення російського вторгнення в Україну стало ще одним важким питанням для G20 з 2022 року, а ескалація конфлікту в Газі додала нових викликів. Дипломати G20 у Ріо намагалися уникати обговорення війн під час попередніх зустрічей цього року. Тепер вони планують використовувати загальні формулювання, які базуються на принципах ООН та закликах до миру, а також окремі абзаци щодо ситуації в Україні та Палестині.
Ще однією дискусійною темою стало питання оподаткування великих статків, яке є важливим для президента Бразилії Луїса Інасіу Лули да Сілви, господаря саміту. Однак несподівано Аргентина відмовилася підтримати цю ініціативу у фінальному комюніке.
Протидія Аргентини виникла після візиту президента країни Хав’єра Мілея до Дональда Трампа в його маєтку Мар-а-Лаго у Флориді, де він став першим іноземним лідером, який зустрівся з новообраним президентом США. За інформацією джерел, аргентинські дипломати на прохання Мілея тепер наполягають на вилученні згадки про податок для найбагатших із тексту комюніке. Можливо, питання буде включено з приміткою, що Аргентина його не підтримує.