Україна

Ексглава МОЗ отримав підозру НАБУ

Колишньому директору державного підприємства “Поліграфкомбінат” повідомлено про підозру в рамках міжнародного розслідування щодо зловживань, пов’язаних з виготовленням паспортів. Про це повідомило Національне антикорупційне бюро. Підозрюваний свого часу обіймав посаду міністра охорони здоров’я.

Як свідчать обставини справи, мова йде про Максима Степанова, який обіймав посаду міністра охорони здоров’я з березня 2020-го по травень 2021 року. У липні 2023 року він став фігурантом розслідування НАБУ щодо діяльності поліграфкомбінату, а у вересні того ж року його заочно заарештували.

За версією слідства, підозрюваний вимагав неправомірну вигоду від французької компанії, яка розробила захисні елементи дизайну для бланків документів. У відповідь компанії дозволили постачати свою продукцію держпідприємству. Поставки відбувалися через естонську компанію-прокладку, контрольовану керівником “Поліграфкомбінату”. Ця компанія закуповувала матеріали за ринковими цінами, а потім перепродавала їх підприємству за значно завищеними цінами — у 4–6 разів дорожче.

Авторські права, які отримали незаконним шляхом, були зареєстровані на естонську компанію в Офісі інтелектуальної власності ЄС. Після зміни керівництва поліграфкомбінату та переходу до прямих закупівель у виробника, було укладено новий контракт із французькою компанією. Відповідно до нього, роялті за використання дизайну сплачувалося естонській фірмі, що також враховувалося у ціні продукції для держпідприємства.

Таким чином, кожен українець фактично переплачував через навмисне підвищення вартості матеріалів, а частина коштів йшла підозрюваному як плата за так званий інтелектуальний внесок. У період із 2018 по 2021 рік на рахунки естонської компанії було перераховано близько 7 мільйонів євро роялті, які потім були легалізовані через офшорні компанії. Частина цих коштів — понад 124 тисячі доларів — потрапила на рахунок доньки підозрюваного.

У відповідь на викриті зловживання детективи вжили заходів щодо ліквідації схеми. На початку 2022 року уряд підтримав ініціативу НАБУ й оновив технічні вимоги до дизайну захисних елементів українських документів. Також було передано до Кабінету Міністрів подання з пропозицією скасувати реєстрацію дизайну, що містить державну символіку, за естонською компанією.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Нардепи підтримали законопроєкт про ветеранське підприємництво

Розслідування здійснюється в межах міжнародної слідчої групи за участі правоохоронців України, Естонії та Франції, координованої Євроюстом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку