Криза безпритульності у Великій Британії: чий цей біль передусім

На мокрій, залитій дощем Оксфорд-стріт у Лондоні, чоловік ховається під блакитним спальником, немов намагаючись знайти прихисток від байдужості світу. Біля нього картонний напис: “Я дуже голодний, благослови вас Бог”. Пішоходи, заглиблені у власні думки, проходять повз, незважаючи на нього уваги. Хоча, здавалося б, тих, хто не розлюднився, така картина не повинна залишити байдужими.
Подібні драми щодня розгортаються на вулицях міст Великої Британії – шостої економіки світу. Навіть у країні з таким високим рівнем життя люди, які ще вчора мали дах над головою, сьогодні опиняються без притулку. Причини цього явища багатогранні й часом трагічні.
На щастя, у суспільстві є механізми, що допомагають тим, хто потрапив у скруту. Але, на жаль, ці механізми недосконалі і часто дають збій. Місцеві ради, благодійні організації та державні програми працюють, щоб допомогти людям повернутися до нормального життя. Наприклад, організація Shelter надає підтримку, юридичну допомогу та інформацію для вирішення житлових питань.
Кому надається соціальне житло
Право на тимчасове соціальне житло мають безпритульні або ті, хто ризикує опинитися на вулиці. Жертви насильства чи переслідувань також можуть розраховувати на допомогу, адже для них житло – це не просто дах, а й захист від загроз. Не варто забувати і про випускників дитячих будинків. Їм особливо важко адаптуватися до самостійного життя, і соціальне житло стає для них вельми доречним стартом.
Отримати рятівний соціальний дах можуть люди, які через фінансові труднощі не можуть дозволити собі орендувати житло на звичайних умовах. Це родини з низьким доходом, безробітні або ті, хто втратив роботу. Серед них багато одиноких матерів чи батьків, які намагаються забезпечити своїх дітей найнеобхіднішим, але не мають можливості самостійно орендувати житло.
Окрім цього, потребують допомоги люди з інвалідністю чи серйозно хворі. Для них надзвичайно важливо мати житло, що відповідає їхнім особливим фізичним потребам. Люди похилого віку також звертаються по допомогу, шукаючи умови для спокійної старості.
Безпритульність рідко стає результатом однієї події. Як правило, це наслідок ланцюга обставин, які призводять людину на край прірви. Одна з головних причин – фінансові труднощі. Залишати свої домівки людей змушують втрата роботи, низький дохід або борги. Посилює ситуацію зростання вартості оренди особливо для тих, хто мешкає в регіонах з високим рівнем життя.
Не менш драматичними є соціальні обставини – розлучення чи сімейні конфлікти нерідко залишають одного з партнерів без даху над головою. Домашнє насильство – ще одна з причин, яка змушує людей залишати свої домівки, щоб уникнути постійної небезпеки. Проблеми зі здоров’ям, залежність від алкоголю чи наркотиків часто погіршують ситуацію, маргіналізуючи людей.
У багатьох регіонах Сполученого Королівства попит на соціальне житло значно перевищує пропозицію. Тому навіть ті, хто відповідає всім критеріям, можуть чекати на своє житло роками. Ситуацію ускладнюють і юридичні аспекти. Часто останнім ударом для людей, які й так перебувають на межі, стають виселення через порушення умов договору оренди чи проблеми з документами.
Чого очікують місцеві ради від уряду Сполученого Королівства
Місцеві ради у Великій Британії мають великі фінансові проблеми, що ускладнює боротьбу з безпритульністю. Ці витрати значно зросли, і тепер місцеві органи влади вимагають від уряду більшого фінансування, аби впоратися із ситуацією. Так, з 2010 по 2020 роки фінансування місцевих органів влади зменшилося майже на дві третини. Це змусило їх скорочувати витрати на соціальну сферу, зокрема на допомогу безпритульним.
Висока інфляція та криза вартості життя збільшили кількість знедолених, які потребують допомоги, що додатково тисне на місцеві ради. Соціальні витрати зростають, але фінансування не збільшується у достатній мірі. Це призводить до дефіциту бюджету і змушує ради скорочувати важливі послуги. У 2018 році через ці проблеми Рада графства Нортгемптоншир навіть оголосила про банкрутство. Місцеві ради закликають уряд збільшити фінансування, щоб забезпечити безпритульним належну підтримку.
Місцеві ради у Великій Британії мають великі проблеми через зростання витрат на тимчасове житло для безпритульних. Це пов’язано з політикою уряду, який заморозив ліміти на відшкодування витрат ще у 2011 році. Через це ради витрачають багато грошей на оренду приміщень, готелів та іншого житла для безпритульних, але отримують недостатньо компенсацій від уряду.
Ці ліміти не змінювалися вже понад десять років, незважаючи на зростання вартості житла та інфляцію. За останні п’ять років ради недоотримали близько 740 мільйонів фунтів стерлінгів, які могли б піти на запобігання безпритульності.
Через це місцеві ради змушені використовувати власні кошти, що спочатку призначалися для довгострокових цілей, наприклад, для будівництва доступного житла або підтримки орендних програм. Натомість вони витрачають гроші на тимчасові заходи, що лише посилює фінансовий тиск.
Отже, місцеві ради та організації закликають уряд переглянути заморожені ліміти і збільшити фінансування, щоб уникнути подальшого зростання кількості безпритульних і навантаження на соціальні служби. Вони вважають, що економія сьогодні призведе до більших витрат у майбутньому.
Асоціація місцевого самоврядування каже, що фінансова політика має враховувати реальні цьогорічні витрати. Ситуація погіршується: на кінець червня 123 100 домогосподарств мешкали в тимчасових оселях, що на 16% більше, ніж минулого року. Основні причини цього – зростання орендної плати та дефіцит доступного житла. Багато людей не можуть дозволити собі оренду і звертаються за допомогою до місцевих рад. Через зростання орендної плати та брак доступного житла ради змушені використовувати дорогі готелі та пансіонати.
Директор благодійної організації Crisis каже, що через зростання вартості життя все більше людей стають бездомними. Вони звертаються до місцевих рад, які змушені розміщувати їх у дорогих тимчасових притулках, що часто не відповідають їхнім потребам.
Асоціація місцевого самоврядування вимагає, щоб фінансовий тягар справедливо розподілявся між місцевою владою та урядом. Хоча останній виділяє мільйони фунтів на боротьбу з безпритульністю, стратегія залишається нереалізованою. Лейбористи обіцяють побудувати 1,5 мільйона нових будинків за п’ять років, але місцеві ради сумніваються, що це можливо. Зараз місцеві ради витрачають 1,75 мільярда фунтів стерлінгів на тимчасове житло щороку, і ця сума зростає.
…На Оксфорд-стріт чоловік під блакитним спальником символізує кризу, яка стає звичною частиною міського пейзажу.
Тетяна Вікторова