Українські аграрії борються за родючість: новітні методи та кліматичні ініціативи для сталого землеробства

Україна залишається важливим постачальником продуктів харчування у світі. Наразі першочерговою задачею на землях, що перебували в окупації, видається їх розмінування для подальшої культивації, засівання та збору врожаю. Але одним з найголовніших викликів, що чекатимуть агрохолдинги після очистки ґрунтів, стане відновлення та збереження їх родючості.
Варто зазначити, що замість інтенсивної обробки вітчизняні аграрії все більше використовують методи, що допомагають природі: менше перекопують землю, сіють покривні рослини, застосовують біопрепарати. Це зберігає ґрунт здоровим, зменшує його руйнування та допомагає утримати вологу. Сучасні технології, зокрема, супутниковий моніторинг і точне управління ресурсами, допомагають краще доглядати за полями.
Крім цього, агрохолдинги долучаються до кліматичних ініціатив, зокрема вуглецевих сертифікатів, програм, що дозволяють заробляти на скороченні викидів вуглецю. Це важливо, бо допомагає вітчизняному агросектору ставати екологічно відповідальним і конкурентним у світі.
Україна відіграє важливу роль у боротьбі з кліматичними змінами. Впроваджуючи природоохоронні методи, наші фермери не лише зменшують викиди, а й допомагають ґрунтам утримувати більше вуглецю. Щоб стати ближче до єврозони, агросектору доведеться адаптуватися до європейських правил. Тобто використовувати менше пестицидів і добрив, розвивати органічне виробництво та дбати про збереження природи.
До яких ініціатив вдаються агрохолдинги, щоб оптимізувати стан ґрунтів?
Нещодавно на зібранні, присвяченому проблемам погіршення стану земель в Україні та їхньому відновленню, зібралися урядовці, підприємці, науковці, освітяни та фермери. BTU Soil Health впровадила ініціативу щодо покращення стану ґрунтів і популяризації новітніх технологій. Обговорювали питання відновлення земель, пошкоджених через бойові дії, та тему євроінтеграції, яка вимагає адаптації аграрного законодавства, зокрема щодо управління землями, виходячи з того, що у єврозоні до 2030 року планується наполовину зменшити використання хімікатів і на ⅕ скоротити добрива, зберігаючи при цьому продуктивність ґрунтів.
Гендиректор групи компаній BTU наголосив на важливості зменшення використання пестицидів, впровадження технологій для збереження ґрунтів, захисту природних територій з багатим біорізноманіттям і розвитку органічного землеробства. Він також відзначив, що ринок біопрепаратів в Україні, що постраждав через війну, зараз відновлюється.
Компанія “ТАС Агро” також змінила підхід до обробки ґрунтів, бо розуміє, що їхня родючість важлива для успіху. Компанія володіє 80 тисячами га земель у п’яти регіонах України з різними кліматичними умовами. Вони відмовилися від традиційного орання, яке спричиняє ерозію ґрунтів, наприклад, у Вінницькій області.
У районах із достатньою кількістю опадів застосовують сидеральні культури – рослини, які вирощуються з метою покращення якості ґрунту. Після збирання їх заорюють або закопують в землю, що сприяє збагаченню ґрунту органічними речовинами, поліпшенню його структури та збільшенню вмісту азоту. Ці культури також допомагають запобігти ерозії ґрунтів, покращують водоутримувальну здатність та підвищують мікробіологічну активність у ґрунті. Часто використовувані сидерати включають в себе бобові рослини (наприклад, люцерна, конюшина) та деякі злаки (наприклад, овес або рапс).
А на півдні застосовують вертикальний обробіток ґрунту, при якому обробляються лише вертикальні шари ґрунту, а не поверхня або глибокі шари. Це покращує аерацію, водопоглинання та кореневу активність рослин, не порушуючи верхній родючий шар. Цей метод допомагає ефективніше використовувати воду, покращує структуру ґрунту та запобігає ерозії.
Для посіву ріпаку та пшениці використовують технологію Strip-till. Це агротехнологія, що поєднує елементи традиційного орання і мінімального обробітку ґрунту, яка передбачає обробку лише вузьких смуг ґрунту безпосередньо в зоні висіву насіння, залишаючи інші частини поля недоторканими.
Холдинг переглянув критерії вибору агротехніки, зокрема комбайнів, надаючи перевагу моделям, які забезпечують якісне подрібнення та рівномірне розподілення залишків після збирання врожаю. Це підтримує родючість ґрунтів на стабільному рівні, запобігаючи її виснаженню в майбутньому.
Крім того, гендиректор “ТАС Агро” поділився досвідом поїздки до Бразилії, де його вразила ефективність місцевих господарств, що використовують біологічні методи боротьби зі шкідниками та хворобами рослин, повністю уникаючи хімічних засобів. Завдяки виключно біопрепаратам фермери стабільно отримують урожай сої на рівні чотирьох тонн з гектара.
Компанія “Західний Буг” є провідним виробником цукрових буряків та цукру в Україні. Їх земельний банк складає 65 тис. га, з яких лише третину займають родючі ґрунти, решта – менш продуктивні карбонатні землі, торфовища та піски.
Зі свого боку, для підвищення ефективності використання земель компанія класифікувала ґрунти на дев’ять категорій, для яких створені окремі рекомендації щодо підбору культур та агротехнічних заходів. Наприклад, у коротких сівозмінах із цукровим буряком часто виникає загроза розвитку кореневих гнилій через накопичення патогенних організмів. Для боротьби з цією проблемою застосовуються сидерати, біопрепарати, що містять бактерії Trichoderma і Bacillus, а також компости, виготовлені з органічної сировини.
Для вирощування ячменю, пшениці, сої та ріпаку на менш родючих ґрунтах компанія використовує метод Strip-till, що дозволяє зберігати вологу та заощаджувати до 100 доларів на гектар за один обіг сівозміни. Для кукурудзи використовуються препарати, що стимулюють утворення мікоризи, що позитивно позначається на врожайності. Це особливо важливо, оскільки кукурудза висівається після цукрових буряків, які можуть погіршувати структуру ґрунту та його мікробіологічну активність. Завдяки таким методам на малопродуктивних землях компанія отримує до 13 тонн кукурудзи, 9 тонн пшениці, 9,6 тонн ячменю та 80 тонн цукрових буряків з гектара.
Компанія бере участь у програмі, що допомагає зберігати та збільшувати вуглець у ґрунтах. Вони використовують методи, що знижують викиди CO₂ і сприяють поглинанню вуглецю ґрунтами, зокрема, покривні культури, мінімізацію оранки, сівозміни з сидератами та органічні добрива.
Як Strip-till, Mini-till та Verty-till покращують стан ґрунтів
Як зазначає агроном компанії “Технополь Агро”, раніше аграрії ставилися до нових технологій обробітку ґрунту з обережністю, але зараз активно їх впроваджують. Компанія випробовує різні технології на своїх полях у Кіровоградській області, починаючи з класичних методів і поступово переходячи до Strip-till, про який йшлося вище, Mini-till – методу, при якому ґрунт обробляється лише частково, зберігаючи його структуру, що зменшує ерозію і покращує збереження вологи, а також Verty-till – системи вертикальної обробки ґрунту, що покращує аерацію та водопоглинання, залишаючи органічні залишки на поверхні. Ці методи сприяють збереженню родючості ґрунту та зменшенню викидів вуглецю.
Також була розроблена авторська технологія “Сила живого ґрунту”. Вітчизняні аграрії дуже вологозалежні, тому активно працюємо над її збереженням. Якщо раніше ґрунт удобрювали за допомогою розкидачів або обприскувачів, то наразі застосовують інжектори для прямого внесення в ґрунт. Також ефективність добрив підсилюються за допомогою біопрепаратів.
Біологічні методи як потужний інструмент для порятунку збіднених ґрунтів
На тлі кліматичних змін та деградації ґрунтів, з якими стикається вітчизняна аграрна галузь, та її прагнення до євроінтеграції, саме біологічні методи можуть стати ефективним інструментом для аграріїв у боротьбі з такими викликами.
Зокрема, оптимальне застосування міндобрив дозволяє зменшити їх використання на 30-50%. Це також сприяє кращому засвоєнню рослинами необхідних елементів живлення, зокрема завдяки спеціальним мобілізаторам фосфору та калію. Використання біопрепаратів допомагає зменшити залежність від хімічних засобів захисту рослин, що важливо для сталого та екологічного сільського господарства, як це відбувається, скажімо, у Бразилії.
Використання біопрепаратів допомагає рослинам краще переносити стресові умови. Так, компанія BTU дослідила вплив біостимуляторів Органік-Баланс, Азотофіт та Липосам на гени стресостійкості кукурудзи. Виявилося, що оброблені рослини мають знижений рівень активності цих генів, що підвищує їхню стійкість до стрес-факторів. Важливо застосовувати біостимулятори до виникнення несприятливих умов. Також правильне використання біопрепаратів сприяє поліпшенню та відновленню ґрунтів.
Крім того, біопрепарати можуть збільшити врожайність культур на 1/10. Згідно з дослідженнями, при правильному застосуванні біотехнологій можна збільшити маржинальність на 50-150 доларів США на тонну.
Експерти дійшли висновку, що для досягнення балансу між урожаєм, прибутком та здоров’ям ґрунту необхідно розробити комплексну систему, адаптовану до змін клімату. Це охоплює агрохімічне та мікробіологічне дослідження ґрунту, правильну обробку землі, науково обґрунтовану структуру сівозміни та використання біологічних методів для захисту від хвороб і шкідників.
.. Ми лише торкнулися тих важливих завдань, що стоять перед українськими аграріями в їхній боротьбі за збереження та відновлення родючості наших земель. Ці невтомні зусилля мають на меті забезпечити стабільність аграрного сектору, аби полиці наших магазинів завжди були переповнені щедрими дарами рідної землі. Наступного разу ми розповімо про досвід декарбонізації виробництва та органічного землеробства в МХП, використання біогазу та запровадження програм з ґрунтового вуглецю та інших інноваційних розробок в Кернел.
Тетяна Вікторова