Криза в апеляційних судах: більше половини посад залишаються вільними, що може призвести до безкарності чиновників
Апеляційні суди України стикаються з серйозною кризою через нестачу суддів, що суттєво впливає на своєчасний розгляд навіть найрезонансніших справ. Станом на серпень 2024 року в апеляційних судах України лише 643 із 1357 суддівських посад були заповнені, що означає, що бракує 714 суддів. Про це йдеться у матеріалі Тетяни Безрук для ZN.UA під назвою “Справа Катерини Гандзюк. Як брак суддів в Україні допомагає уникати відповідальності”.
Авторка звертає увагу на те, що виняток становить лише справа про розстріли на вулиці Інститутській у Києві 20 лютого 2014 року, де засідання апеляційного суду відбуваються регулярно — два-три рази на місяць. У першій інстанції справа також розглядалася стабільно двічі на тиждень, хоча злочини, у яких обвинувачуються підозрювані, не мають строків давності.
“Ритм розгляду справи значною мірою залежить від організації роботи судді та його вміння ефективно керувати процесом і розподіляти час. Однак у деяких регіонах навантаження на суддю сягає до 3000 справ, що унеможливлює дотримання встановлених строків навіть за наявності найкращих організаційних здібностей”, — прокоментував ситуацію голова Вищої ради правосуддя Григорій Усик.
Ця проблема стає ще більш гострою на тлі того, що відчутний брак суддів в Україні збережеться принаймні до 2027 року. Попри те, що з 2023 року нова Вища рада правосуддя звільнила 155 суддів, їхнє заміщення ще не відбулося через те, що Вища кваліфікаційна комісія суддів України не працювала з 2019 по 2023 роки, що не дозволяло проводити відбір суддів, зокрема й для апеляційних судів.
Голова ВРП наголошує, що ВККС нині працює з величезним навантаженням через необхідність добору суддів до судів першої та апеляційної інстанцій і паралельне проведення конкурсу до Вищого антикорупційного суду України. Втім, завершення конкурсу на посади суддів апеляційної інстанції очікується лише до серпня 2025 року, а чинні судді змушені “розриватися” між сотнями справ, ще частина з них піде у відставку через досягнення граничного віку.
Голова комітету з питань правової політики Верховної Ради Денис Маслов зазначив, що для вирішення проблеми є резервний план, згідно з яким Вища рада правосуддя могла б тимчасово відряджати суддів із першої інстанції до апеляційних судів. Проте, законопроєкт №6049, що пропонує таке рішення, досі не розглядався в парламенті навіть у першому читанні.