Лише один із десяти у в’язниці: як в Україні карають злочинців

Правоохоронні органи активно звітують, що час від часу розкривають злочини, зокрема, затримують хабарників, виявляють нелегальних виробників безмитних товарів тощо. Але які шанси, що ці справи отримають справедливі вироки в суді і злочинці будуть покарані?
З цього приводу викликають інтерес дані проекту “WEEKLY CHART”, під час проведення якого було проаналізовано майже 5 000 вироків за економічні злочини, корупцію та розкрадання державного майна в період з 2022 по 2023 рік. Як виявилося, середня ймовірність потрапити злочинцям до в’язниці в цих випадках становила лише 9%. Водночас за пограбування і крадіжки у 80-90% випадків злочинців визнають винними й відправляють до в’язниці.
Було проаналізовано вироки, винесені за останні два роки на підставі 15 статей Кримінального кодексу України. Спільною рисою цих статей є те, що правосуддя за ними часто досягається номінально через затвердження “угод про визнання винуватості”. Таке положення міститься в розділі 35 Кримінального процесуального кодексу України. За останні два роки це відбулося у 43% всіх справ, і у 87% випадків основним покаранням став штраф.
Ця неоднозначна можливість з’явилася завдяки змінам у Кримінальному кодексі часів Януковича.
“У розвинених країнах понад 90% злочинів розкриваються за допомогою саме цього механізму”, – заявив Андрій Портнов, на той час радник президента і керівник Головного юридичного управління при президентові, назвавши це рішення новаторським.
Верховенство в руках слідчих органів одразу ж наклало безглуздий відбиток на судові рішення. З цього приводу слід згадати найвідомішу історію з хабарем у 6 мільйонів доларів, коли Миколу Злочевського спіймали на спробі відкупитися від звинувачень у корупції за допомогою грошей, у результаті чого, у 2023 році всі фігуранти справи були притягнуті до кримінальної відповідальності. Проте жоден з чотирьох обвинувачених не потрапив до в’язниці і всі отримали незначні покарання. При цьому посередник отримав умовний термін, а Злочевського оштрафували на 68 000 гривень.
Загалом, лише 9% з 4,8 тис. вироків першої інстанції призвели до найсуворішого покарання (позбавлення волі без альтернативи). З урахуванням апеляцій цей відсоток може бути ще нижчим, однак, залежно від виду злочину, існують суттєві відмінності у ймовірності виправдувального вироку і того, чи потрапить обвинувачений до в’язниці.
Наприклад, за статтею 204 ККУ (збут або виготовлення наркотиків) лише 0,5% (369) обвинувачених були позбавлені волі. Це означає, що перша частина цієї статті (збут) не передбачає позбавлення волі, а друга (виготовлення) – передбачає. Отже, із загальної статистики у цій сфері та звітів про боротьбу з наркотиками видно, що правоохоронні органи полюють не на змовників, а дрібних злочинців, а вони, в свою чергу, у 63% випадків беруть участь у розслідуванні й засуджуються до мінімальних штрафів. Наприклад: Печерський районний суд Києва планує знову розглянути справу щодо колишнього чоловіка співачки і блогерки Інни Воронової, Юрія Чернецького, який у 2022 році був затриманий на Хрещатику з наркотиками. Правоохоронці розпочинали кілька кримінальних проваджень щодо збуту наркотиків Чернецьким, але у травні 2023 року один із суддів Печерського районного суду Києва вирішив, що чоловіка варто випустити з-під варти, а справу закрити, і лише коли прокуратура Києва вирішила оскаржити це рішення, судді погодилися і справу було направлено на нове розслідування.
Схожа ситуація й зі статтею 369 ККУ (пропозиція хабаря), яка передбачає покарання у вигляді позбавлення або обмеження волі, але результат справи зазвичай однаковий: обвинувальний вирок, визнання вини в угоді зі слідством (60% випадків) і штраф (зазвичай 17 000 грн). При цьому лише 3% засуджених відправляють до в’язниці. Прикладом є нещодавня ситуація, коли вищий антикорупційний суд вирішив відпустити депутата Сумської обласної ради, головного лікаря місцевої лікарні імені Поцелуєва під заставу у розмірі 1,9 млн гривень. НАБУ і САП підозрюють його у пропозиції та наданні неправомірної вигоди голові Сумської міської військової адміністрації Олексію Дрозденку у розмірі 100 тисяч доларів. Представники САП заявили, що не згодні з застосуванням саме цього запобіжного заходу і планують оскаржити його в апеляційному суді. Прокурор настоював на утриманні під вартою цього підозрюваного з можливістю внесення застави у розмірі 7 млн гривень.
Подібна ситуація й у випадку з торгівлею незаконними товарами – більшість засуджених за статтею 369 ККУ є водіями, які дають хабарі поліцейським з нагрудними камерами, що робить їх легкою здобиччю для зростаючої статистики засуджених. З іншого боку, майже гарантоване максимальне покарання (штраф у розмірі 17 000 грн) не стримує порушників правил дорожнього руху від спроб “вирішити проблему на місці”.
Чи є прогрес у боротьбі з корупцією під час війни?
Ситуація з корупцією у сферах, пов’язаних із держслужбою, Збройними силами України, іншими військовими структурами, за час повномасштабного вторгнення РФ. кардинально змінилася.
“Війна завжди вносить корективи у корупційні ризики. І у тих сферах, які в мирний час були сферами з низькими корупційними ризиками, після початку війни ситуація кардинально змінилась”, – заявив заступник голови Артем Ситник НАЗК в інтерв’ю Радіо Свобода.
У відповідь на запитання про оцінку корупції навколо армії та у військових структурах, пов’язане з низкою скандалів, Ситник також відмітив ситуації з перетином кордону, де є “великі корупційні ризики” та порушено “багато” кримінальних справ та адміністративних проваджень.
“Ми бачимо у телеграм-каналах навіть розрахунок вартості послуг щодо перетину кордону, тому ця сфера стала дуже корумпованою”, зазначив Ситник.
Крім того, за його словами корупційні ризики зросли і в контексті грошової допомоги для України, а також в діях незаконного збагачення військкомів.
“Декілька керівників обласних військкоматів були заарештовані після того, як ми склали стосовно них обґрунтовані висновки щодо наявності в їхніх діях незаконного збагачення”, – розповів заступник голови НАЗК.
Однак, як свідчать чисельні повідомлення в ЗМІ, більша частка арештованих чиновників відпускається під заставу. Мало того, їм надається можливість виїхати за кордон і там безбідно жити.
Нещодавно завершено досудове розслідування стосовно екскерівника Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Євгена Борисова за фактами незаконного збагачення. Згідно з матеріалами слідства за період перебування на цій посаді він набув активів на майже 150 млн грн.
“Встановлено, що після повномасштабного вторгнення за його дорученням члени родини придбали в Іспанії об’єкти нерухомості та автомобілі преміум класу. При цьому офіційний спільний дохід родини не покривав цих витрат”, – повідомляє Офіс Генерального прокурора.
Згідно з рішенням суду на майно одеського воєнкома накладено арешт в Іспанії: віллу та офісне приміщення, а також дев’ять земельних ділянок, два будинки, одне домоволодіння, дві квартири та 1/3 квартири, шість елітних автомобілів. На даний час Борисов перебуває під вартою, але яким буде вирок суду, невідомо. Нікого не здивує, якщо всі питання вирішаться на його користь.
Отже, у випадку посадових злочинів з боку топ-чиновників, таких як: корупція, фінансові махінації та економічні злочини, основний принцип кримінального судочинства, у вигляді необхідності покарання майже втрачається. Ось і виходить: карають тих, хто у лісі перед новорічними святами спиляв собі ялинку, а тих, хто масово продає ліс, покарання обходить стороною.