Постріл у спину: корупція у військовій медицині

Нещодавно ми анонсували цикл статей, тематика яких буде стосуватись корупції у різних сферах національної безпеки. Для першого матеріалу ми обрали одну з найбільш складних та болючих тем – медицина та проходження військово – лікарської комісії у Збройних силах України.
Загалом, до початку агресії РФ у Криму та сході України наша армія була у дуже поганому стані – постійне скорочення, розкрадання та відсутність належного фінансування постійно послаблювали обороноздатність нашої держави. Детальніше про це ви можете дізнатись з нашого нещодавнього матеріалу – Міноборони, де боєприпаси?. У ЗСУ були проблеми, фактично, з усіма сферами життєдіяльності, і з медициною, у тому числі. Однією з основних бід була, як не дивно, тотальна корумпованість.
Кількість поранених щоденно зростає, система працює на виснаження, часто не вистачає людей, проте, більшість військових відзначає професіоналізм лікарів та персоналу, котрі залучені на перших етапах евакуації та лікування. Задля того, аби краще розібратись у цій ситуації ми звернулись до даних, фактично, експертів у цій сфері – ГО «Принцип». Далі викладаємо їх інфографіку, на основі соціального дослідження серед військовослужбовців, котрі отримали поранення. Подані цифри варто розуміти як співвідношення військовослужбовців, що стикались з проблемою до загальної кількості опитаних.
Наведені цифри чудово ілюструють всю недосконалість сучасного медичного забезпечення у ЗСУ, що є напряму пов`язаним із рівнем корупції, адже проблеми породжують невдоволення, а вже потім з`являються ті, хто може та хоче «допомогти».
Ні для кого не секрет, що донедавна вирішувались питання щодо придатності або непридатності людини до військової служби. Зараз ця тенденція, поза сумнівом, іде на покращення, проте – все далеко не ідеально. Мало не щотижня у вітчизняних ЗМІ з`являються нові повідомлення про корупційні скандали з участю військових лікарів та членів ВЛК. Для того, аби не розтягувати матеріал, наведемо приклади виключно від початку 2024 року.
- 3 квітня 2024 року, Житомирщина. Представниками Національної поліції затримано голову обласної ВЛК та двох його спільників. Ділки брались «допомогти» пораненим військовослужбовцям отримати бажане рішення комісії за винагороду у розмірі від 3 до 5 тисяч доларів. Зловмисників було затримано під час отримання частини суми, під час обшуків було виявлено близько 20 тисяч доларів та 40 тисяч гривень, а також докази їх діяльності.
- Приблизно у той же час, у столиці було оголошено підозру члену однієї з районних київських ВЛК при Територіальних центрах комплектації – повідомляє Офіс генерального прокурора. Зазначається що лікарка була затримана під час отримання винагороди у розмірі 3000$ за надання висновку про непридатність для військовозобов`язаного.
- Повідомлення про підозру отримав і лікар одного з Військово-медичних клінічних центрів Міноборони, котрий, за версією слідства, вимагав у військового 5 тисяч доларів за «правильний» висновок ВЛК. Наразі чоловіка затримано, та ведеться слідство.
- На Хмельниччині затримано члена ВЛК одного з військових шпиталів – чоловік вимагав у військового 40 тисяч гривень «благодійного внеску» за встановлення статусу «Обмежено придатний», попри те, що було відомо про проблеми із серцем у пацієнта.
- Одразу п`ятьом медикам повідомили про підозру на Львівщині – вони вимагали кошти у військовозобов`язаних за отримання фальсифікованих документів, котрі мали допомогти чоловікам уникнути призову.
І це далеко не повний перелік порушень, зафіксованих у поточному році. До речі, ще влітку Президент анонсував масштабні перевірки діяльності ВЛК на предмет корупції, а Національна агенція з питань запобігання корупції навіть створила цілу брошуру, котра має назву «Корупційні ризики в діяльності ВЛК», проте, поки що, якісних змін не видно.
За великим рахунком такі випадки кидають тінь на усіх працівників військової медицини, хоча там, як і в інших сферах, працює велика кількість порядних та чесних людей, у чому я переконався на власному досвіді. За увесь час лікування, реабілітації та проходження ВЛК мені жодного разу не натякнули на розв’язання якихось питань відомим шляхом.
Проте, ці «ділки» не беруться з пустого місця. Попит породжує пропозицію. На мою думку, корупцію у сфері ВЛК не вдасться викорінити до тих пір, доки держава не випрацює адекватних механізмів звільнення військовослужбовців. Чимало людей ідуть на співпрацю з перевертнями у білих халатах суто через те, що не бачать жодних інших варіантів, та навіть не знають приблизних термінів свого повернення зі служби.
Цікава ситуація складається із матеріальним забезпеченням у військовій медицині, так Міністерство оборони повідомляє про виявлення на складах, під час проведення аудиту, близько 30 тисяч турнікетів SOF, у той час, коли у військах їх катастрофічно не вистачало.
Зазначимо, це далеко не перший випадок, коли предмети тактичної медицини стають об`єктами скандалів. Так, до прикладу, показовою є історія Андрія Шевчука – начальник медичної служби 82 бригади ДШВ. Під час перевірки тактичних аптечок у військовослужбовців він виявив неякісні турнікети китайського виробництва, та повідомив про це вищому керівництву. Що сталось згодом? Розпочались репресії. Шевчуку оголосили сувору догану, кілька разів хотіли виписати з лікарні, а у кінцевому результаті – перевели в іншу військову частину на нижчу посаду. І це тільки за те, що, за словами самого Шевчука, він повідомив про неякісні турнікети, через те, що не міг бачити як солдати ідуть в бій без належного оснащення.
Як ми бачимо – корупція та недбалість процвітають у сфері медичного забезпечення ЗСУ. Виправляти цю ситуацію можливо тільки внаслідок постійного суспільного контролю та тиску. Наявність даної проблематики є пострілом у спину тим, хто захищає країну грудьми, адже солдат, котрий іде в бій має знати та розуміти – у його аптечці якісний турнікет, його зможуть вивезти з поля бою у разі поранення, його лікуватимуть, його реабілітують, і у разі необхідності – звільнять без конвертів.
Павло Грохольський