На 1 трильйон гривень поповнився держбюджет від продажу ОВДП
З початку повномасштабної війни Україна розмістила облігації внутрішніх державних позик на суму 1 трильйон гривень. Про це прозвітували у Міністерстві фінансів. У кризовий для економіки час ОВДП стали другим за розміром (після траншів від міжнародних партнерів) джерелом фінансування дефіциту бюджету.
Згідно з підрахунками Мінфіну, 1 трильйон гривень дозволив Україні профінансувати 200 днів ведення війни.
Купівля ОВДП, тобто “позичання” грошей державі під відсотки, сьогодні є не лише підтримкою для бюджету, а і вигідною інвестицією, оскільки відсотки, які у підсумку заробляють власники ОВДП, достатньо високі. Це вигідніше, ніж депозит. До того ж такі інвестиції є менш ризикованими.
З початку повномасштабної війни бізнес почав у два рази частіше купувати ОВДП, а попит з боку звичайних українців зріс у 2,2 рази.
“Ринок ОВДП наприкінці 2022 року отримав новий імпульс із залученням банків, залишається ліквідним і має зараз хороший роловер (відсоток заміщення старих випусків новими) на рівні 162% за перші 4 місяці 2024 року. Через пільги в оподаткуванні ПДФО для фізичних осіб цей інструмент дозволяє отримати більшу доходність для інвесторів порівняно з банківськими депозитами. Зменшення порогу входу (від 1 тис.грнивень), розширення мережі банків – первинних дилерів та ліцензованих брокерів і як наслідок формування більш конкурентних комісій, спрощення процедури придбання (купівлю можна оформити в тому числі через “Дію”) роблять інструмент військових облігацій привабливим для громадян”, – вважає очільник Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев.