Нацбанк готує законопроєкт про страхування на час війни: що він передбачає
Документ планується подати на розгляд Верховної Ради вже цього тижня, проте терміни прийняття можуть затриматися.

Національний банк України (НБУ) завершує розробку законопроєкту щодо створення повноцінної системи воєнного страхування, яка спочатку буде зосереджена на страхуванні роздрібних продуктів для юридичних і фізичних осіб. Про це повідомила директорка департаменту фінансової стабільності НБУ Первін Дадашова в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”.
Дадашова зазначила, що на початковому етапі система буде орієнтована на роздрібні продукти для малого бізнесу та населення, оскільки така диверсифікація знижує ризики і забезпечує стійкість системи. Вона також підкреслила, що потреби у страхуванні великого бізнесу наразі частково покриваються за допомогою Багатостороннього агентства інвестиційних гарантій (MIGA) Групи Світового банку.
“Перший етап передбачає швидкі проміжні рішення, які вже працюють у багатьох сферах. Другий етап – це системний механізм, що працюватиме в довгостроковій перспективі і буде доступний як для бізнесу, так і для населення”, – пояснила Дадашова, посилаючись на Стратегію розвитку кредитування.
Вона утрималася від конкретизації об’єктів, які будуть підлягати обов’язковому страхуванню, але наголосила на важливості задоволення всіх параметрів майбутньої системи страхування для донорів, щоб вони могли брати участь у її фінансуванні.
Обговорення законопроєкту з міжнародними партнерами наразі знаходиться на фінальній стадії. НБУ планує внести законопроєкт до парламенту цього року, хоча це може затриматися через різні зовнішні обставини та необхідність доопрацювання. Дадашова також висловила сподівання, що запуск системи страхування воєнних ризиків сприятиме активізації кредитування.
Зазначається, що підписаний меморандум із Міжнародним валютним фондом (МВФ) у межах третього перегляду програми розширеного фінансування (EFF) передбачав підготовку НБУ законопроєкту про створення системи воєнного страхування до кінця червня цього року.
Перша заступниця голови НБУ Катерина Рожкова раніше повідомила про можливість запуску системи страхування воєнних ризиків на базі державного агентства з використанням потужностей українського ринку та залученням міжнародних перестраховиків.
Нова система воєнного страхування стане важливим кроком у забезпеченні захисту як бізнесу, так і громадян від воєнних ризиків. Це допоможе підвищити фінансову стійкість країни в умовах поточних викликів, зокрема, під час воєнного стану. Завдяки міжнародній підтримці і участі перестраховиків, система зможе функціонувати ефективно і надійно, забезпечуючи стабільність та впевненість у майбутньому для всіх учасників ринку.