Нацбанк зберіг облікову ставку на рівні 15,5%, що має забезпечити стійкість валютного ринку

Правління Національного банку України 24 липня ухвалило рішення зберегти облікову ставку на рівні 15,5%. Це рішення покликане підтримувати стабільність валютного ринку та стримувати інфляційні процеси. Про це повідомила пресслужба НБУ.
“НБУ зберігатиме достатньо жорсткі монетарні умови стільки, скільки буде потрібно, щоб забезпечити стале зниження інфляції до цілі 5% на горизонті політики”, – зазначив регулятор.
Інфляція в Україні досягла піку в травні, після чого в червні почала знижуватися, хоча й залишалась вищою за очікувану. Основною причиною цього називають несприятливі погодні умови, що вплинули на ціни на продукти харчування. Базова інфляція знижувалась швидшими темпами, що свідчить про ослаблення внутрішнього цінового тиску, хоча витрати бізнесу на ресурси та оплату праці залишаються високими.
Валютний ринок, як зазначається, залишається стабільним — завдяки попереднім крокам НБУ, включно з регулюванням облікової ставки. Інфляційні очікування громадян дещо погіршилися, але серед експертів залишаються на стабільному рівні, що свідчить про впевненість у тимчасовому характері цінового тиску.
Національний банк прогнозує подальше зниження інфляції, хоча воно відбуватиметься повільніше, ніж очікувалося раніше. Причинами цього зниження стануть жорстка монетарна політика, стабільна гривня, покращення ситуації на ринку праці та врожаї. За прогнозом НБУ, повернення інфляції до цільового рівня 5% очікується у 2027 році. Водночас відновлення економіки відбувається повільно через війну, руйнування інфраструктури, демографічні виклики та вплив клімату. Очікуване зростання ВВП у 2025 році — 2,1%.
Ключову роль відіграє міжнародна фінансова допомога: у 2025 році Україна очікує на \$54 млрд, з яких уже отримано близько половини. Передбачається, що ці кошти дозволять утримати стабільність на валютному ринку, стримати інфляцію та профінансувати дефіцит бюджету без додаткової емісії.
Водночас залишаються суттєві ризики: триваюча війна, руйнування енергетичної інфраструктури, кадровий дефіцит, зменшення врожаїв та потенційна нестача зовнішньої допомоги у наступні роки. З огляду на ці обставини НБУ залишив облікову ставку на рівні 15,5%, вважаючи її достатньою для подальшого зниження інфляційного тиску. У разі стабілізації ситуації регулятор може поступово перейти до пом’якшення процентної політики, однак наразі підстав для цього не бачить.
Облікова ставка визначає відсоткову ставку, за якою НБУ кредитує комерційні банки. Вона впливає на вартість кредитів для населення й бізнесу, а також на відсотки за депозитами.
Регулятор знижує облікову ставку, коли не очікується зростання інфляції. Підвищення ж відбувається у періоди економічної нестабільності або інфляційного тиску. Так, у червні 2022 року ставка була піднята з 10% до 25% річних. На цьому рівні вона залишалася до липня 2023 року, після чого була знижена спочатку до 22%, а у вересні — до 20%.