НБУ оприлюднив Індекс фінансового стресу в Україні

Національний банк оприлюднив Індекс фінансового стресу (ІФС) в Україні. У першій половині 2025 року цей показник перебував на найнижчому рівні з початку повномасштабного вторгнення, хоча залишався волатильним.
Найбільший вплив на ІФС мав валютний субіндекс, який дещо знизився порівняно з початком року, насамперед через скорочення обсягів валютних інтервенцій. Основним джерелом волатильності ІФС став субіндекс державних цінних паперів, що коливався внаслідок різких змін спредів за суверенними єврооблігаціями та дещо зріс порівняно з початком року. Значення субіндексу поведінки домогосподарств залишалося майже стабільним завдяки збереженню високих ставок за депозитами населення.
Субіндекс корпоративних цінних паперів тимчасово зростав через коливання цін акцій українських компаній, викликаних зміною очікувань щодо успішності мирних переговорів, але на початку літа повернувся до мінімальних значень.
Банківський субіндекс залишається низьким, попри незначне зниження показників ліквідності навесні. Індекс фінансового стресу в Україні різко зріс після російського вторгнення в лютому 2022 року. Як зазначили в НБУ, він залишався нижчим, ніж під час криз 2008 та 2014-2015 років.
Нагадаємо, у березні МВФ представив два сценарії для України. Базовий сценарій передбачає завершення війни наприкінці 2025 року, що дасть змогу українській економіці зрости у 2025 році на 2-3% та прискорити зростання до 4,5% у 2026 році. Негативний сценарій передбачає продовження війни до середини 2026 року. У цьому випадку реальний ВВП знизиться на 2% у 2025 році та ще на 0,5% у 2026 році.