ЄС та світ

Новий мозковий чіп зі Швейцарії обійшов Neuralink Ілона Маска

Вчені Федеральної політехнічної школи Лозанни (EPFL) оголосили про створення нового нейрочіпа, який з високою точністю — 91% — здатний розпізнавати рукописні літери за допомогою сигналів мозку. Ця розробка значно перевершує чіп Neuralink за багатьма параметрами, як повідомляє New Atlas.

Чіп MiBMI, розроблений швейцарськими вченими, є в 23 рази меншим за сучасний чіп Neuralink і має площу всього 8 мм². Його перевага полягає в тому, що він не потребує імплантації голок у нервову тканину, як це робить Neuralink, де зонди часто зміщуються або вискакують. Зонд MiBMI зчитує інформацію з поверхні кори мозку, що не впливає на точність його роботи.

Швейцарські вчені підходять до розпізнавання уявних рукописних символів інакше: вони присвоюють літерам алфавіту унікальні кодові комбінації, які називають нейронними маркерами. Дослідження показали, що під час мислення про написання тієї чи іншої літери, цифри або іншого символу, проявляється серія специфічних маркерів. Ці маркери отримали назву характерні нейронні коди (Distinctive Neural Codes, DNC).

Цей підхід дозволяє обробляти сотні байт нейросигналів для кожного коду (символу) замість звичайних тисяч байтів інформації, що знижує енергоспоживання чіпа та прискорює обробку даних. Це також скорочує час, необхідний для навчання нових користувачів імплантату.

На цей час чіп розпізнає 31 рукописний символ, але в майбутньому його можливості будуть розширені до сотні символів. Чіп не обмежиться лише розпізнаванням тексту; його можна буде навчити розпізнавати й інші види мозкової активності. У проведених експериментах чіп MiBMI досяг точності 91% при розпізнаванні уявного написання рукописних текстів.

Зазначимо, що чіп ще не тестувався на живих людях; він працював із даними з попередніх експериментів. Натомість чіп Neuralink, хоча й виглядає застарілим у порівнянні з новинкою, вже отримав дозвіл на клінічні випробування на людях. Це найскладніший етап у розробці таких технологій — довести їх безпеку та почати надавати реальну допомогу людям.

ЧИТАТИ
Країни ЄС обурені через вето Угорщини на надання Україні допомоги

Нагадаємо, що компанія Neuralink імплантувала свій пристрій другому пацієнту, який тепер може використовувати цифрові пристрої через думки. Ілон Маск, голова Neuralink, зазначив, що їхня технологія знаходиться на стадії тестування і спрямована на допомогу людям з травмами спинного мозку. Першому пацієнту вдалося грати в ігри, переглядати інтернет-сторінки, писати в соціальних мережах і переміщати курсор на ноутбуці.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку