ЄС та світ

Столтенберг відмовляється від планів створення п’ятирічного фонду для України через спротив країн НАТО

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг відмовився від планів створення п’ятирічного фонду для військової підтримки України через протидію з боку деяких членів Альянсу. Замість цього він закликає країни НАТО продовжувати свої поточні внески.

Про це повідомляє Bloomberg з посиланням на джерела.

Зазначається, що згідно з новою пропозицією, яку можуть підтримати міністри оборони країн Альянсу на зустрічі в Брюсселі наступного тижня, члени НАТО пообіцяють витрачати щонайменше 40 мільярдів євро (43 мільярди доларів) на рік на летальну й нелетальну допомогу для України. Це відповідає середньорічним внескам з початку повномасштабного вторгнення Росії у 2022 році.

Внески кожної країни визначатимуться на основі відсотка від її валового внутрішнього продукту, а результати будуть публікуватися в щорічному звіті. Це має на меті забезпечити більшу прозорість щодо наданої допомоги Україні і водночас створити м’який тиск на тих союзників, які не виконують своїх зобов’язань. Близько половини допомоги надаватимуть США, а решту — інші 31 член Альянсу.

НАТО сподівається, що новий план забезпечить Києву більшу передбачуваність щодо рівня підтримки в найближчі роки. Члени Альянсу стурбовані тим, що Конгрес США місяцями не міг схвалити допомогу Україні, і занепокоєні можливим переобранням Дональда Трампа на посаду президента США, що може вплинути на фінансування Києва.

Ми вже витратили близько 40 мільярдів доларів на рік, але я прошу союзників продовжувати це і в наступні роки. Ми повинні зберігати принаймні такий рівень підтримки щороку, стільки, скільки буде потрібно,” – сказав Столтенберг після зустрічі міністрів закордонних справ країн Альянсу в Празі.

За даними джерел Bloomberg, ця пропозиція має широку підтримку майже всіх членів Альянсу, хоча Угорщина залишається під питанням. Угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан просить можливість відмовитися від будь-якої поглибленої підтримки України.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Не "питання виживання": Польща хоче ставити свої вимоги для вступу України до Євросоюзу

Туреччина висловила занепокоєння щодо інших частин “українського пакету”, які мають узгодити лідери країн Альянсу на саміті у Вашингтоні. Країна закликає до обережності, щоб будь-яка координація військової допомоги не створювала враження більшої залученості союзників у війну.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку