ЄС та світ

Турецькі прокурори звернулися до суду з вимогою взяти під варту мера Стамбула

У Туреччині триває гучний політичний скандал навколо мера Стамбула Екрема Імамоглу — опозиційного політика та представника “Республіканської народної партії” (CHP), якого вважають одним із головних конкурентів президента Реджепа Таїпа Ердогана. Турецькі прокурори офіційно звернулися до суду з вимогою взяти Імамоглу та чотирьох його помічників під варту ще до початку судового процесу за звинуваченнями у тероризмі та корупції. Про це повідомляє Reuters.

Затримання мера Стамбула викликало хвилю протестів по всій країні. Тисячі людей вийшли на вулиці, вважаючи затримання Імамоглу політично вмотивованим і таким, що суперечить демократичним принципам. Учасники акцій протесту заявляють, що переслідування опозиційного лідера має на меті послабити його позиції перед можливими президентськими виборами.

Імамоглу був затриманий у середу за обвинуваченнями, які включають зловживання владою та співпрацю з терористичною організацією. Політик категорично відкинув усі звинувачення на свою адресу, назвавши їх наклепом. Він заявив, що справа проти нього є частиною спланованої кампанії влади, спрямованої на його дискредитацію та усунення з політичної арени.

Очікується, що суд ухвалить рішення щодо можливого арешту Імамоглу в неділю вранці. Згідно з турецьким законодавством, у разі арешту за звинуваченнями у тероризмі уряд отримає право призначити тимчасового керівника муніципалітету замість обраного мера.

Тим часом у суботу протести, що тривають уже кілька днів, охопили Стамбул, Анкару, Ізмір та інші великі міста. Тисячі людей зібралися біля будівлі мерії Стамбула та головного суду. Поліція застосувала сльозогінний газ і перцеві кулі, щоб розігнати натовп. У відповідь протестувальники кидали в правоохоронців петарди та інші предмети.

Особливо запеклі сутички сталися в прибережній провінції Ізмір та в Анкарі, де третю ніч поспіль тривають масові демонстрації. Поліція застосувала водомети для розгону натовпу. За офіційними даними, оприлюдненими міністром внутрішніх справ Алі Єрлікаї, станом на ранок неділі правоохоронці затримали вже 323 учасники протестів.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Google забезпечить Австралію кіберзахистом

“Жодна спроба порушити громадський порядок не буде допущена”, — заявив міністр внутрішніх справ Туреччини, коментуючи події.

Водночас Республіканська народна партія рішуче засудила дії влади, назвавши затримання свого представника політичним переслідуванням. У заяві партії йдеться, що такі кроки — це спроба влади усунути сильного опозиційного лідера перед виборами. Партія закликала своїх прихильників діяти виключно мирно та у межах закону.

Уряд Туреччини відкидає звинувачення в політичному втручанні у справу Імамоглу та наполягає на тому, що слідство і суд діють незалежно.

54-річний Екрем Імамоглу, за результатами деяких соціологічних опитувань, уже випереджає Ердогана за рівнем підтримки. Він мав стати офіційним кандидатом від своєї партії на майбутніх президентських виборах, і його затримання багато хто розцінює як спробу влади зупинити зростання його популярності.

Згідно з чинним законодавством Туреччини, чергові президентські вибори мають відбутися у 2028 році. Однак для того, щоб Ердоган, який уже двічі обирався президентом після багаторічного прем’єрства, міг балотуватися втретє, необхідні або дострокові вибори, або зміни до Конституції.

У суботу Реджеп Таїп Ердоган звинуватив Республіканську народну партію у спробах спровокувати населення та організувати заворушення. Він заявив, що влада не допустить вандалізму та безладу на вулицях. За його словами, ті, хто порушує закон, нестимуть відповідальність. Ердоган також наголосив, що розслідування стосовно Імамоглу має бути доведено до кінця у межах чинного законодавства країни.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку