Українців змушують через суди сплачувати податки за квартири та будинки: скільки і коли необхідно платити.

В Україні триває період сплати податків на квартири та будинки, якщо їх площа перевищує встановлені норми. Державна податкова служба через судові рішення стягує з боржників податки, які не були сплачені у минулі роки.
Наприклад, у справі №460/6452/24 Рівненський окружний адміністративний суд постановив, що українець повинен сплатити податковий борг у розмірі 5947,10 грн.
“Стягнути до бюджету податковий борг у розмірі 5947,10 грн з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, сплаченого фізичними особами, які є власниками об’єктів житлової нерухомості”, – йдеться у судовій постанові.
У справі №120/1749/24 Вінницький окружний адміністративний суд постановив стягнути з боржника 11764,99 грн. “Згідно з матеріалами справи, податкова вимога була надіслана відповідачу рекомендованим листом за вказаною ним податковою адресою і вручена 26.10.2023,” – зазначено у матеріалах справи.
Скільки часу є на сплату податку і яка сума необхідна?
У 2024 році українці повинні сплатити податки за 2023 рік. Повідомлення про необхідність сплати податку мали надійти до 1 липня. Державна податкова служба повідомила, що відправила понад 3,2 мільйона податкових повідомлень-рішень на суму 6,6 мільярда гривень, з яких 1,6 мільярда вже надійшло до місцевих бюджетів.
У середньому кожен платник податку мав сплатити 2062,5 грн. Податок на житлову нерухомість розраховується за площу, яка перевищує такі норми:
- Квартири: 60 квадратних метрів;
- Житлові будинки: 120 квадратних метрів;
- Комбінована житлова нерухомість: 180 квадратних метрів.
Базою оподаткування є загальна площа об’єкта житлової та нежитлової нерухомості, включаючи частки. Ставки податку для об’єктів житлової та нежитлової нерухомості встановлюються місцевими радами в залежності від місця розташування та типу нерухомості. Вони не можуть перевищувати 1,5% від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року. У 2023 році мінімальна заробітна плата становила 6700 гривень, тому максимальна ставка за квадратний метр не може перевищувати 100,5 гривень.
Якщо загальна площа квартири перевищує 300 квадратних метрів або будинку – 500 квадратних метрів, сума податку збільшується на 25 000 гривень на рік за кожен такий об’єкт. Податкові повідомлення-рішення про сплату податку надсилаються платникам до 1 липня року, що настає за звітним. Сплатити податок необхідно протягом 60 днів з дня отримання повідомлення.
Платники мають право звернутися до податкових органів для перевірки даних щодо їх нерухомості. При цьому за підозрілі операції блокують картки фізичних осіб. Фінансові установи заморожують рахунки після підозрілих переказів, якщо клієнт не може документально підтвердити походження коштів. Водночас банки все частіше штрафують за недбалу перевірку клієнтів та пропуск порушень.