В Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісти за особливих обставин зареєстровано 2410 невпізнаних тіл
Станом на 26 вересня 2024 року, у Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, який адмініструється Міністерством внутрішніх справ України, міститься інформація про 55 тисяч осіб, які зникли під час війни. До серпня 2024 року в реєстрі зафіксовано 2410 невпізнаних тіл (останків). У своїй аналітичній записці МІПЛ розглянула основні проблеми, які виникають у процесі ідентифікації загиблих, запропонувала способи прискорення цього процесу та надала поради родинам, чиї близькі зникли безвісти.
Зниклими безвісти за особливих обставин вважаються особи, які зникли внаслідок збройного конфлікту, бойових дій, тимчасової окупації частини території України або надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру. Така особа набуває відповідного правового статусу після подання заяви про її зникнення та внесення відповідної інформації до Єдиного реєстру. До реєстру вносять дані як про цивільних осіб, включаючи дітей, так і про військових.
Чимало людей, зареєстрованих у реєстрі, ймовірно, загинули або були вбиті, причому їхні тіла можуть бути неналежно поховані. Серед цих осіб є військові, які загинули під час бойових дій, а також ті, хто потрапив у полон до Російської Федерації. Відомо, що РФ використовує практику насильницьких зникнень і часто затримує цивільних осіб на окупованих територіях без доступу до них. Крім того, до числа зниклих безвісти можуть входити депортовані або примусово переміщені Росією громадяни України.
Цей документ зосереджується на ідентифікації тіл військових, які служили в Збройних силах України.
На цей час є дві основні причини смерті військових, яких вважають зниклими безвісти:
Загибель під час виконання бойових завдань. Це може бути пов’язано з тим, що через інтенсивні бої тіла не вдається оперативно забрати з поля бою. Коли це стає можливим, вони доставляються до моргу, але часто ідентифікувати їх без проведення ДНК-аналізу неможливо через сильні пошкодження або тривалий час після загибелі. Також є випадки, коли тіла загиблих військових повертаються з боку Росії під час обміну вже у стані, коли візуальна ідентифікація неможлива.
Загибель військових у полоні. Багато військових, що потрапили у полон, загинули під час перебування в російських таборах, а тіла їх повертаються після тривалого часу з порушенням правил зберігання. За таких умов ідентифікація без ДНК-експертизи також є неможливою.
Процедура ініціації ДНК-експертизи для пошуку зниклих безвісти передбачає такі кроки:
- Звернення до поліції за місцем проживання із заявою про зникнення родича.
- Постанова слідчого про відбір зразків біоматеріалу для проведення ДНК-експертизи.
- Відбір біоматеріалу. Це можна зробити в судово-медичних лабораторіях або у відділеннях поліції, куди звернулися родичі зниклого.