В Україні нарахували 200-300 “сплячих” ліцензій на видобування корисних копалин

В Україні наразі нараховується від 200 до 300 так званих “сплячих” ліцензій на видобуток, здебільшого у сфері нафти й газу. Про це повідомила виконавча директорка Національної асоціації добувної промисловості України (НАДПУ) Ксенія Оринчак.
“Якщо говорити про всі-всі спецдозволи, за час з 1991 року видано 11 тис., десь приблизно 300-200 точно можна вважати “сплячими”, і в основному це стосується нафти і газу”, – пояснила Оринчак.
За її словами, ще у 2018–2019 роках Державна служба геології та надр України оприлюднила публічну інформацію про 70 “сплячих” дозволів у сфері нафтогазовидобутку. Більшість з них належать компанії “Укргазвидобування”, і ситуація з цими дозволами відтоді не змінилася.
Оринчак пояснила, що в чинному законодавстві термін “сплячий” спецдозвіл відсутній. Однак у 2022 році за участі асоціації було ухвалено закон №2805 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення законодавства у сфері користування надрами”, який містить норму про анулювання дозволу та його виставлення на електронний аукціон, якщо рівень видобутку не перевищує 1%.
“Держгеонадра, саме департамент державного геологічного контролю під керівництвом Вадима Гончаренка, точно знає, хто видобуває, хто ні. І більше того, Державна податкова служба України теж точно знає, хто видобуває, хто ні, тому що до 2023 року діяла норма: якщо протягом 180 днів ти не стаєш на облік в податкову, а ти вже отримав спецдозвіл на видобування, це означає, що ти стаєш “сплячим”, – зазначила Оринчак.
Наразі в Держгеонадра запущено перевірку 314 спецдозволів. Водночас НАДПУ та інші профільні об’єднання наголошують на необхідності перевіряти лише тих, хто реально не здійснює видобуток, з огляду на виклики, які постали перед бізнесом в умовах війни.
“Тобто 29 спецдозволів з 314 геоконтроль Держгеонадр будуть 100% перевіряти, тому що вони знають, що це точно “сплячі”, – додала Оринчак.