В Україні стартували тристоронні зустрічі щодо фіналізації проєкту нового Трудового кодексу

У Києві стартувала серія тристоронніх консультацій між Міністерством економіки, довкілля та сільського господарства України, представниками роботодавців і профспілок, а також Міжнародною організацією праці (МОП). Мета — фіналізація оновленого проєкту Трудового кодексу України. Перша зустріч була присвячена положенням Книги I — загальній частині Кодексу, яка охоплює основи трудового права, термінологію, структуру та засади соціального діалогу.
Участь у консультаціях взяли представники урядових структур, Об’єднаного представницького органу роботодавців, Об’єднаного представницького органу профспілок на національному рівні, народні депутати, науковці та експерти МОП.
Консультації є продовженням домовленостей, досягнутих у межах Тристороннього меморандуму щодо реформи ринку праці. Документ був підписаний під час конференції URC 2025 у Римі за участі Європейської комісії, Ради Європи, МОП, Світового банку та Європейської конфедерації профспілок.
“Ми розпочинаємо завершальний етап напрацювання нового Трудового кодексу, який замінить чинний, ухвалений ще за радянських часів. Цей документ має стати сучасною рамкою трудових відносин в Україні, де захищені права працівників, забезпечені умови для роботи бізнесу й зафіксовані європейські принципи гідної праці. Реформа відбувається в конструктивному діалозі з профспілками, роботодавцями та міжнародними партнерами. Це дає нам шанс сформувати трудове законодавство, яке відповідатиме як потребам економіки, так і стандартам ЄС та МОП”, — зазначила Тетяна Бережна, заступниця міністра економіки, довкілля та сільського господарства України.
Над проєктом нового Трудового кодексу впродовж останнього року тривала технічна робота за участі фахівців МОП. Документ передбачає оновлення механізмів регулювання трудових відносин, зокрема розвиток інституцій соціального діалогу, забезпечення рівних можливостей, підвищення прозорості трудових практик і посилення соціального захисту, що особливо актуально в умовах післявоєнного відновлення.
“Підписання Меморандуму в Римі відкриває шлях до усунення залишкових бар’єрів на шляху до фіналізації Трудового кодексу. Наразі існує спільне розуміння, що соціальний діалог може стати практичним інструментом для трьох сторін у процесі приведення трудового законодавства у відповідність до міжнародних трудових стандартів. Це має особливе значення в контексті післявоєнного відновлення”, — зазначила Аїда Ліндмаєр, директорка представництва МОП в Україні.
Найближчим часом консультації триватимуть у форматі тематичних обговорень окремих розділів проєкту. МОП і надалі забезпечуватиме технічну підтримку та сприятиме прозорому й інклюзивному діалогу, за фінансової підтримки уряду Канади.