В Україні за шість років кількість вчителів зменшилася на 16,6%

За даними дослідження Освіторії та Fama – Custom Research Agency, за останні шість років кількість вчителів в Україні скоротилася на 16,6%, а в селах – на 22,8%. Це непропорційно більше, ніж зниження загальної кількості населення України за той самий період (2,48%).
Ключові факти:
- Регіональна диспропорція: За 2018-2023 роки кількість вчителів у містах зменшилася на 10,9%, тоді як у селах – на 22,8%.
- Гендерний та віковий розподіл: 86% вчителів – жінки, середній вік – 49 років.
- Дефіцит за спеціальностями: Найбільша нестача вчителів спостерігається у початковій освіті, природничих та математичних дисциплінах.
- Мотивація та демотивація: 47% вчителів задоволені своєю професією, але найбільшими демотиваторами є бюрократія, низькі зарплати та брак можливостей для розвитку.
“Допоки триває війна ми мусимо сконцентруватися саме на армії. Освіта наразі на другому місці. Цього року було анонсовано підвищення зарплат на 20%, по факту — підняли на 10%. Але інші 10% таки є на місцях, і з них можуть доплачувати за різні передбачені активності. З наступного року ми доопрацюємо цей механізм. Підняти зарплати на великі суми, враховуючи обмежені бюджети, достатньо складно“, — прокоментував ситуацію із зарплатами заступник міністра освіти й науки Андрій Сташків.
“Внаслідок війни та мобілізації у нас збільшується кількість студентів-чоловіків на педагогічні спеціальності. Хотілося б мати іншу причину для цієї динаміки, але це є і про це треба говорити, — зазначив депутат Сергій Колебошин.
Зазначається, що згідно з дослідженням, 87% учителів задоволені стосунками з учнями, 79% задоволені стосунками у колективі та 74% задоволені стосунками з адміністрацією. Найбільшими демотиваторами є бюрократія, низькі зарплати та брак можливостей.