Верховна Рада готується посилити вплив Генпрокурора на антикорупційні органи: Железняк

Верховна Рада планує розглянути у другому читанні законопроєкт №12414, який передбачає зміни до Кримінального процесуального кодексу. Напередодні розгляду до документа було внесено правку, яка значно розширює повноваження Генерального прокурора у відношенні до Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та Національного антикорупційного бюро (НАБУ). Про це повідомляє народний депутат Ярослав Железняк.
За його словами, у законопроєкті передбачено, що Генеральний прокурор отримує повний доступ до всіх справ, які розслідує НАБУ, або може передати такий доступ будь-якому іншому прокурору. Він матиме право надавати обов’язкові письмові вказівки детективам Бюро і, у випадку їх невиконання, змінювати підслідність, передаючи справи до інших правоохоронних органів.
Також передбачається можливість закриття розслідування на вимогу сторони захисту за рішенням Генпрокурора. Крім того, саме Генпрокурор вирішуватиме суперечки щодо підслідності та підписуватиме підозри високопосадовцям. Водночас керівник САП втрачає право входити до групи прокурорів, оскільки остаточне рішення про її склад ухвалює виключно Генеральний прокурор.
“Фактично у разі ухвалення цього законопроєкту Керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ Генпрокуратури. Антикорупційна інфраструктура України, вибудувана з 2015 року разом із міжнародними партнерами, буде зруйнована”, — йдеться у заяві пресслужби НАБУ.
Нагадаємо, 21 липня Служба безпеки України спільно з Державним бюро розслідувань за участі Офісу генерального прокурора провела понад 70 обшуків у співробітників Національного антикорупційного бюро. Найбільший резонанс викликали справи, пов’язані з ймовірною співпрацею окремих посадовців НАБУ зі спецслужбами Російської Федерації. Окрім цього, трьом детективам Бюро було повідомлено про підозру у зв’язку з дорожньо-транспортними пригодами, які сталися кілька років тому — підозри були висунуті ДБР.
Також Служба безпеки здійснила позапланову перевірку в НАБУ та САП щодо дотримання правил доступу до державної таємниці. Це вже друга подібна перевірка, проведена цьогоріч. За даними Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, правоохоронці отримали доступ до повної інформації про всі оперативно-розшукові заходи та спецоперації, які здійснюються антикорупційними структурами. У СБУ цю інформацію спростовують.