Верховна Рада підтримала законопроєкт, який дозволить підозрюваним у корупції відкупитися від покарання
Новий документ передбачає, що правопорушники повинні будуть сплатити штраф.
Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт №11340, який дозволяє підозрюваним у корупційних злочинах чиновникам укладати угоди зі слідством та сплачувати штраф за скоєне правопорушення. Про це повідомили народні депутати Ярослав Железняк та Олексій Гончаренко.
Законопроєкт отримав підтримку 231 депутата, хоча його ухвалення викликало застереження з боку Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) та Антикорупційного комітету Верховної Ради.
Згідно з положеннями законопроєкту, підозрювані в корупції чиновники матимуть змогу сплатити штраф у таких розмірах:
- У разі вчинення кримінального проступку — від 204 тисяч грн до 2,05 млн грн.
- У разі вчинення нетяжкого злочину — від 2,05 млн до 20,4 млн грн.
- У разі вчинення тяжкого злочину — від 20,4 млн до 102 млн грн.
- У разі вчинення особливо тяжкого злочину — від 102 млн грн до 204 млн грн.
Активісти та громадські діячі критично оцінюють цей законопроєкт, стверджуючи, що він дозволить підозрюваним у корупції просто відкупитися за скоєні злочини. Керівник “Центру протидії корупції” Віталій Шабунін відзначив, що законопроєкт навіть не передбачає конфіскацію майна підозрюваного, що дозволить корупціонерам зберігати свої незаконні прибутки.
“Вкрав мільярд, взяли на чергових 100 млн, компенсував їх, заплатив ще 200 млн штрафу і живи-насолоджуйся на ‘зароблених’ 700 млн”, — пише Шабунін. На його думку, за допомогою цього закону можна буде “врятувати” від в’язниці відомих бізнесменів, таких як Ігор Коломойський та Олег Бахматюк.
Шабунін також зазначає, що через кількість корупційних підозр, які наразі пред’явлені народним депутатам, у Раді вже назріває бунт. Він вважає, що можливість відкупитися від покарання є єдиним варіантом для збереження контролю Офісу Президента (ОП) над ситуацією.
Якщо законопроєкт буде остаточно ухвалено, це може мати серйозні наслідки для боротьби з корупцією в Україні. Опоненти законопроєкту побоюються, що він створить прецедент, коли корупціонери зможуть уникати реального покарання, що підриває зусилля щодо встановлення верховенства права та справедливості в країні.