Як витрачають кошти українські партії: реклама, оренда та консультації

Аналітики провели дослідження, щоб визначити, хто фінансував українські політичні партії у другому кварталі 2024 року та на що вони витратили найбільше коштів.
За інформацією, опублікованою виданням “Чесно”, у цей період політичні партії України зібрали трохи більше ніж 4 мільйони гривень для підтримки своєї діяльності, не враховуючи державного фінансування парламентських партій.
Єдиною партією, якій вдалося зібрати понад мільйон гривень, стала “Батьківщина”. Жодна інша парламентська партія не потрапила до топ-10 за сумою внесків, що свідчить про те, що багато колишніх лідерів, які раніше мали значну підтримку, зараз майже не займаються збором коштів, покладаючись виключно на бюджетні надходження.
Маленькі політичні сили змушені шукати альтернативні джерела фінансування. Лише “Народовладдя” та “Демократична сокира” змогли залучити сотні внесків, тоді як інші партії переважно отримували великі одноразові платежі.
Загалом протягом трьох місяців фінансування отримали лише 33 політичні партії, не враховуючи державного фінансування або спонсорської допомоги у вигляді товарів чи послуг. Лідером зі збору коштів стала “Батьківщина”, яка зібрала майже 1,5 мільйона гривень. Партія “УДАР” зібрала близько 700 тисяч гривень, а партія “Черкащани” — понад 280 тисяч. За кількістю внесків лідерами стали “Народовладдя” з понад 470 внесками та “Демократична сокира”, яка отримала 118 внесків.

“Батьківщина” здебільшого отримувала внески на рахунки місцевих осередків, зокрема від донорів, які мають тісні зв’язки з партією. Найбільшу пожертву, понад 200 тисяч гривень, зробила депутатка Вінницької облради Наталя Сандул. Фінансову підтримку надавали також інші партійні діячі та їхні помічники.
Партія “УДАР” продовжує отримувати фінансування від представників компанії “Алєксєєв, Боярчуков та партнери”. Зокрема, Ростислав Сачок і Альона Мостипанська внесли понад 500 тисяч гривень. Один із засновників цієї компанії, Сергій Алєксєєв, є народним депутатом від “Європейської солідарності”.
Партію “Черкащани” переважно підтримували юридичні особи. Хоча окремі внески були порівняно невеликими, на рівні 10–15 тисяч гривень, партія змогла зібрати більше коштів, ніж деякі парламентські сили.
Цікаво, що такі партії, як “Слуга народу”, “Європейська солідарність” та “Голос”, не потрапили до десятки лідерів за сумами зібраних внесків. “Слуга народу” зібрала лише 80 тисяч гривень, “Європейська солідарність” — трохи більше ніж 40 тисяч, а “Голос” — менше ніж 5 тисяч гривень.
Попри відносно скромні приватні внески, парламентські партії мають змогу витрачати більше завдяки державному фінансуванню.
