Юридичні аспекти Міжнародного реєстру збитків: що потрібно знати для їх компенсації

Війна приносить не лише фізичні руйнування, а й глибокі соціальні та економічні наслідки для кожного громадянина. Втрата домівки, бізнесу чи навіть близьких людей — реальність, з якою зіткнулися мільйони українців. Хоча жодні гроші не можуть компенсувати людські життя, відновлення справедливості залишається ключовим завданням для держави та міжнародної спільноти.
Саме для цього був створений Міжнародний реєстр збитків (RD4U), який покликаний фіксувати всі злочини та руйнування, спричинені РФ проти України. Він став першим кроком до майбутньої компенсації постраждалим українцям. Але як саме працює цей механізм, хто може подати заявку, і чи гарантує реєстрація відшкодування? На ці питання ІА «ФАКТ» відповіли юристи адвокатського об’єднання «Репешко і партнери», які роз’яснили механізм реєстрації збитків та перспективи отримання компенсацій.
Не зважаючи на досить важки часи, держава намагається допомогти пересічним громадянам, які опинилися у важкому стані. Зрозуміло, що жодна компенсація не зможе полегшити біль від втрати рідної людини. Але віра у справедливість та те, що жоден злочин не залишиться безкарним, допомогли міжнародній спільноті у створенні Міжнародного Реєстру збитків, завданих агресією Російською Федерацією проти України («RD4U»).
Даний реєстр був створений для збору заяв про компенсацію збитків, втрат чи шкоди, завданих агресією Російської Федерації проти України, починаючи з 24 лютого 2022 року на території України в межах її міжнародно-визнаних кордонів, всім зацікавленим фізичним і юридичним особам, а також державі Україна, і є першим кроком міжнародного компенсаційного механізму. Реєстр створений Україною, ЄС та ще 42 країнами, він знаходиться в м. Гаага.
Дві категорії в реєстрі
Дія даного реєстру розподіляється на дві категорії:
- Заява до міжнародного Реєстру збитків про репарації (компенсацію), пов’язані зі збитками через руйнування або пошкодження житла, що знаходиться на території України в межах міжнародно-визнаних кордонів, внаслідок міжнародно-протиправних дій Російської Федерації в Україні або проти України, починаючи з 24 лютого 2022 року. Подати заяву про репарації до міжнародного Реєстру збитків можна, навіть якщо ви вже отримували компенсацію за програмою єВідновлення. Якщо в майна декілька співвласників, кожен має подати заяву окремо.
- Заява до міжнародного Реєстру збитків про репарації (компенсацію), пов’язані з душевним болем та стражданнями, спричиненими смертю близького члена сім’ї або іншого члена сім’ї, щодо якого у вас є законний інтерес для подання заяви, внаслідок міжнародно-протиправних дій Російської Федерації в Україні або проти України, починаючи з 24 лютого 2022 року.
Про дію Реєстру збитків про репарації (компенсацію), пов’язані зі збитками через руйнування або пошкодження житла, що знаходиться на території України, відомо дещо більше. При цьому щодо дії Реєстру збитків про репарації (компенсацію), пов’язані з душевним болем та стражданнями, спричиненими смертю близького члена сім’ї або іншого члена сім’ї, то не всі знають про його існування, а отже можливості та правила користування.
Щодо розгляду зазначених заяв. Після того, як заяву буде перевірено на відповідність прийнятим правилам та внесено до Реєстру, заява та докази до неї будуть передані майбутній компенсаційній комісії, створення якої триває, для розгляду та прийняття рішення про розмір компенсації.
Дана послуга була створена для того, щоб ті, хто втратив рідних внаслідок обстрілів, бойових дій, окупації, підривів на мінах, катувань, спроб евакуації та інших трагедій, спричинених російською агресією змогли подати свої заяви до міжнародного Реєстру збитків для України, а згодом, коли будуть створені наступні елементи міжнародного компенсаційного механізму, отримати компенсацію за спричинені горем страждання.
Заяву можна подати як щодо цивільних загиблих, так і військових. Подання заяви можливо здійснити на порталі «Дія» за посиланням.
Хто може подати заяву
- Батьки загиблого (рідні, усиновлювачі (біологічні, юридично визнані усиновлювачі) або вітчим чи мачуха (чоловік чи дружина одного з батьків);
- Партнери загиблого (у законному шлюбі або той, хто мав сімейні стосунки з померлим чи померлою — незалежно від статі ),
- Діти загиблого (рідні (біологічні), юридично визнана усиновлена дитина або пасинок/падчерка (дитина подружжя або цивільного партнера));
- Інші члени сім’ї (які доведуть наявність особливих стосунків або залежності від загиблого, який не належить до близьких членів сім’ї, однак мав близькі стосунки з померлим/померлою та елементи залежності, які відрізняються від звичайної спорідненості та може надати докази про це).
При цьому слід знати, що кожен член сім’ї з цих категорій має право подати окрему заяву.
Серед подій, які спричинили смерть, можна обрати:
- Активні бойові дії;
- Обстріли — повітряні, артилерійські, мінометні, зі стрілецької зброї тощо;
- Насильство на окупованих територіях та в зонах бойових дій;
- Незаконне позбавлення волі, викрадення;
- Підрив на мінах або вибухових пристроях;
- Катування, нелюдське поводження, приниження гідності;
- Спроба евакуації з окупованих територій;
- Руйнування Каховської ГЕС;
- Гуманітарна криза — відсутність медичної допомоги, недоступність їжі та води, хвороби, спричинені непридатними для існування умовами;
- Інші обставини, яких ви не знайшли в переліку та які ви можете вказати самостійно при заповненні заяви (покарання, в умовах позбавлення волі тощо).
На даний час звернутися з заявою до реєстру можуть лише повнолітні громадяни України. Тобто заяву можна подати, починаючи з 18 років або з 16 років, якщо ви маєте повну цивільну дієздатність. Надалі, буде забезпечено технічну можливість подання заяв і за дітей та тих, хто перебуває під опікою.
Як подати заяву
Аби подати до реєстру заяву потрібно зробити наступні кроки:
- Зареєструватися або авторизуйтеся в кабінеті громадянина на порталі gov.uaза допомогою електронного підпису.
- Заповнити заяву:
- вкажіть інформацію про померлого члена сім’ї,
- обставини та місце смерті,
- додайте документи, що підтверджують факт настання смерті
- підтвердьте родинні зв’язки.
- Підписати електронним підписом та відправити заяву.
Хочемо звернути увагу не те, що реєстр збитків перевірить вашу заяву і внесе до Реєстру. Після розробки компенсаційного механізму заява та докази до неї будуть передані майбутній комісії з розгляду заяв для розгляду по суті та ухвалення рішення про виплату компенсації.
Надалі заява та докази до неї будуть передані майбутній компенсаційній комісії, створення якої ще триває, для розгляду по суті та прийняття рішення що до розміру компенсації. Статус заяви та повідомлення про хід розгляду надійдуть у кабінет громадянина в розділ «Зверніть увагу» та на електронну пошту. Отже, строк розгляду заяви наразі не визначений.
Аби підтвердити цивільне партнерство, близькі стосунки та елементи залежності, до реєстру потрібно подати наступні документи:
- рішення суду;
- свідоцтва про право на спадщину, заповіти;
- записи про реєстрацію сім’ї;
- документи про спільне проживання;
- фінансові документи (спільні банківські рахунки, спільні виписки з кредитних карток, іпотечні договори, банківські гарантії, спільні рахунки, докази спільних витрат);
- кореспонденцію, адресовану обом особам за однією адресою (листи, посилки, офіційні документи);
- соціальні мережі та цифрову активність (публічну цифрову активність як пари, спільні фотографії, оновлення статусів або онлайн-взаємодію);
- фотографії;
- медичні та страхові записи (зазначення як контактних осіб на випадок надзвичайних ситуацій, бенефіціарів або осіб, що перебувають на утриманні);
- документи, що підтверджують право на отримання пенсії або допомоги у зв’язку з втратою годувальника.
Зазначимо, що перелік цих доказів не є вичерпним. Заявник може подати будь-які документи, які можуть довести цивільне партнерство або близькі стосунки та елементи залежності з померлим близьким членом сім’ї. Цивільним партнером в розумінні реєстру вважається особа, незалежно від статі, яка на момент смерті підтримувала з померлим/померлою тривалі близькі стосунки, проживала та вела з ним/нею спільний побут, мала з померлим/померлою спільні значні витрати або надавала одне одному допомогу та підтримувала інші елементи сімейних стосунків. Цивільний партнер повинен подати докази, що підтверджують існування цивільного партнерства з померлим/померлою.
Чи можливо подати заяву, якщо смерть близького члена сім’ї настала за межами території України
Наших клієнтів часто турбує питання, а чи можливо подати заяву, якщо смерть близького члена сім’ї настала за межами території України? Заява в категорії А 2.1. «Смерть близького члена сім’ї» може бути подана також у разі настання смерті за межами території України, але виключно якщо вона безпосередньо пов’язана з міжнародно-протиправними діями РФ в Україні, починаючи з 24 лютого 2022 року.
Щодо подання заяви, якщо особа загинула на окупованій території, то подати заяву до Реєстру збитків можна, якщо дані про смерть внесені в реєстр актів цивільного стану (ДРАЦС) та є свідоцтво про смерть, видане ДРАЦС за українським законодавством. Для того внести в реєстр актів цивільного стану інформацію про смерть на тимчасово окупованих територіях та отримати свідоцтво про смерть встановленого Україною державного зразка, потрібно подати заяву до суду про встановлення факту смерті та докази до неї в порядку окремого провадження. Зробити це можна через Електронний суд або звернувшись до будь-якого загального суду. Судовий збір за таку заяву сплачувати не потрібно
Заяву про встановлення факту смерті можуть подати члени сім’ї, їхні представники або інші заінтересовані особи. У заяві потрібно зазначити, що заявник просить встановити факт смерті, вказати причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт, та додати:
- докази смерті – медичні висновки (довідки) про смерть чи народження; свідоцтва про смерть, що видане на окупованій території, фотографії, свідчення свідків;
- документи, що підтверджують родинні зв’язки (свідоцтво про шлюб, свідоцтво про народження та ін.) тощо.
Копія судового рішення видається учасникам справи одразу після його ухвалення та надсилається судом до відділу ДРАЦС за місцем ухвалення рішення. Після рішення суду можна звертатися до зручного відділу ДРАЦС для внесення актового запису до ДРАЦС та за отриманням свідоцтва про смерть.
Заповнюйте всі розділи дуже уважно, адже вже подану заяву змінити неможливо. Проте до неї можна додати матеріали або відкликати та подати заяву повторно.
Якщо на якомусь кроці підвантажились неправильні дані про смерть особи померлого/померлої, щодо якої хочете подати заяву, зверніться до відділу ДРАЦС для перевірки даних в актовому записі про смерть. Після оновлення даних в актовому записі про смерть ви зможете подати заяву.
Пам’ятайте, що реєстрація у Міжнародному реєстрі збитків (RD4U) є важливим кроком для фіксації завданої шкоди, який може стати основою для майбутньої компенсації. Хоча механізм виплат ще розробляється, подання заявки вже зараз дозволить закріпити ваше право на відшкодування в міжнародному правовому полі. При цьому ретельно збирайте та зберігайте всі можливі докази завданих збитків: фото- та відеоматеріали, документи на нерухомість, довідки про руйнування, свідчення очевидців. Також важливо звертатися за правовою допомогою до кваліфікованих юристів, які допоможуть правильно оформити заяву та уникнути помилок.
Головне – не зволікати. Чим швидше ваші збитки будуть зафіксовані, тим вищі шанси на отримання справедливої компенсації в майбутньому.