Зеленський підписав закон про підтримку наукової діяльності в закладах вищої освіти

Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який зміцнює позицію наукової діяльності у системі вищої освіти та створює умови для залучення до викладання фахівців-практиків. Про це повідомило Міністерство освіти і науки.
Документ передбачає зменшення навчального навантаження для науково-педагогічних працівників: замість попередніх 600 годин ставка складатиме від 460 до 480 годин на навчальний рік. Крім цього, закон посилює вагу наукової роботи в структурі зайнятості – щонайменше 30% часу працівника має бути присвячено науці.
Водночас заклади вищої освіти отримають право залучати до викладацької діяльності фахівців-практиків, які не зобов’язані займатися наукою. Закон закріплює для цього нову категорію педагогічних працівників. Документ надає університетам більше автономії, дозволяючи їм самостійно визначати норми та обсяги наукової діяльності відповідно до власних стратегічних орієнтирів або пріоритетних напрямів.
У МОН підкреслюють, що закон посилює роль співробітників університетів як науковців, надаючи вибір між фокусом на науці чи практиці. Нові вимоги не передбачають обов’язкового звільнення у випадку, якщо працівник не виконає норму наукової діяльності. У таких випадках адміністрація зможе перевести його до категорії педагогічних працівників.
Питання, що саме вважати науковою діяльністю, вирішуватимуть самі заклади. Ймовірно, види роботи будуть закріплюватися в індивідуальних планах навантаження.
“Зміни спрямовано на підвищення якості освіти, що є ключовим критерієм акредитації. Залучення як науковців, так і практиків може підвищити конкурентоспроможність програм. Прямого впливу на обсяги держзамовлення закон не має”, – пояснили в МОН.
Закон набуде чинності з початком 2025–2026 навчального року.