13 травня: свята та події у цей день

Свята та пам’ятні дати:
Всесвітній день техніки для майбутнього – мета святкування: привернути увагу людства до важливості технологічного розвитку та підвищити обізнаність про технології майбутнього та їхнє використання.
День хумусу, День яблучного пирога та фруктового коктейлю – ціла плеяда гастрономічних свят відзначається сьогодні. Міжнародний день хумусу святкують з 2012 року. Це страва, приготована з відвареного нуту, кунжуту, оливкової олії та спецій. Хумус достатньо популярний у країнах Близького Сходу. В Ізраїлі – це національна Страва.
А от віддають належне шарлотці та фруктовому соку сьогодні не на міжнародному рівні – це національні свята в США. Уперше рецепт пирога з яблуками надрукували понад 630 років тому в Англії (1381 рік). А от готувати їх почали ще невідомо коли. Вважається, що яблучний пиріг готували ще жителі Єгипту більш ніж одинадцять років тому.
Події в цей день:
1501 — Амеріго Веспуччі вирушив у подорож через Атлантичний океан. У результаті мандрівник з’ясував, що Колумб відкрив новий континент. Саме на честь Амеріго Веспуччі названо Америку.
1849 — народився Панас Мирний, український письменник, прозаїк та драматург.
1865 — в Одесі відкрито третій університет на території України — Новоросійський. Сьогодні — це національний університет імені Мечникова.
1913 — випробувальний політ першого у світі 4-моторного літака “Руський витязь” конструкції киянина Ігоря Сікорського. Вага літака (близько 5 тонн) була вчетверо більшою за вагу найбільшого на той час аероплана.
1916 — помер Шолом-Алейхем, єврейський письменник.
1927 — засновано київський футбольний клуб “Динамо”. Він був найтитулованішим клубом в Україні та СРСР. Перша зареєстрована гра киян відбулася 17 липня 1928. Тоді вони відіграли матч проти одеського «Динамо» з рахунком 2:2.
У радянський період клуб виграв 13 чемпіонатів СРСР, 9 Кубків СРСР, 3 Суперкубки СРСР. Один із двох футбольних клубів (разом із московським «Динамо»), який брав участь у всіх чемпіонатах СРСР у вищому дивізіоні. Став першою не московською командою, яка виграла чемпіонат СРСР.

Але ж, іронія долі… 13 травня день пам’яті Валерія Васильовича Лобановського, одного з найавторитетніших фахівців у світовому футболі, в якому поєднувалися тренерський талант та великі організаторські здібності.
“Тренер має вчитися протягом усього життя. Якщо зачерствів, перестав вчитися – значить, перестав бути тренером. Час не обдурити. Акценти розставляє він. І вчить – теж”, – говорив Лобановський.
Помер тренер у Запоріжжі в 2002 році. Багаторічний наставник київського “Динамо”, за його тренерства клуб двічі вигравав Кубок володарів кубків. Тричі був наставником збірної СРСР, з якою став віце-чемпіоном Європи 1988 року. Головний тренер збірної України у 2000—2001 роках.
Серед клейнод Лобановського – майстер спорту СРСР, заслужений тренер СРСР, кавалер ордена України “За заслуги” ІІ та ІІІ ступенів. Герой України. Кавалер Рубінового ордену УЄФА, а також ордену ФІФА “За заслуги” – найвищої нагороди ФІФА, за вагомий внесок у розвиток футболу.
На початку 2017 року УЄФА включила його до списку десяти найкращих тренерів європейського футболу з моменту заснування організації у 1954 році.
“Рух – це життя, спокій – це смерть”, – любив повторювати Валерій Лобановський.
1933 — помер Микола Хвильовий, український прозаїк, поет, публіцист, один з основоположників пореволюційної української прози.
1950 — у Сільверстоуні (Велика Британія) пройшли перегони першого чемпіонату “Формули-1”.
1992 — встановлено світовий рекорд – американські астронавти перебували у відкритому космосі 8 годин 29 хвилин. Також у цей день уперше в космос вийшли одразу три космонавти.