30 червня: свята та події у цей день
Свята та пам’ятні дати:
Міжнародний день астероїда – відзначається з 2017 року з ініціативи ООН з метою привернути увагу громадськості до небезпеки падіння астероїдів на Землю. 30 червня обрано як річницю Тунгуського феномена над Сибіром (1908 рік).
Міжнародний день парламентаризму – присвячений заснуванню Міжпарламентського союзу в 1889 році. Привертає увагу до важливості законодавчих органів у системі функціонування держави.
День соціальних мереж – святкують з 2010 року з ініціативи однієї з медіакомпанія США. Першою повноцінною соцмережею вважається Facebook.
День арбітражного керуючого України – арбітражним керуючим може бути юрист чи економіст. Такі фахівці виконують повноваження розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реалізацією, керуючого реструктуризацією або ліквідатора. Через арбітражного керуючого здійснюється зв’язок між сторонами, господарським судом та іншими учасниками у справі про банкрутство.
Події в цей день:
1894 — відкриття найвідомішого лондонського мосту — Тавер-бридж.
1907 — народився Роман Шухевич (Тарас Чупринка), український політичний і державний діяч. Член галицького крайового проводу ОУН. Головнокомандувач Української повстанської армії.
1908 — у Східному Сибіру в басейні річки Підкам’яна Тунгуска впав та вибухнув так званий “Тунгуський метеорит”.
30 червня 1908 року о 7 годині 14 хвилині за місцевим часом над Південним болотом біля річки Підкам’яної Тунгуски сталася найдивніша подія, що стосується вивчення космосу. Жителі величезної території Сибіру від Якутії до Уралу протягом кількох хвилин спостерігали в небі величезну вогненну кулю, яка світилася яскравіше за сонце. Куля повільно рухалася у напрямку з південного сходу на північний захід.
Приблизно о 7 годині 15 хвилин куля перетворилася на вогняний стовп циліндричної форми, потім пролунав потужний вибух. Сила вибуху, за деякими оцінками, досягала 40—50 мегатонн тротилового еквівалента. Його було чути за 800 км від епіцентру. Вибуховою хвилею було повалено ліс на площі 2000 км², у радіусі 200 км було вибито скло деяких будинків. Сейсмічна хвиля була зареєстрована сейсмічними станціями в Іркутську, Ташкенті, Тбілісі, Єні та інших країнах. Протягом кількох днів від Атлантики до центрального Сибіру спостерігалося інтенсивне світіння неба і хмари.
Подія, що досі хвилює вчених всього світу, отримала назву Тунгуського феномену. Після майже цілого століття наука так не змогла дати однозначного пояснення цьому дивному явищу. У ті часи було висунуто близько 100 версій події. Зараз їх ще більше.
Серед екзотичних версій:
– Зіткнення із Землею мініатюрної чорної діри;
– аварія інопланетного космічного апарату;
– експерименти Ніколи Тесли з бездротовою передачею електроенергії;
– гіпотеза про повітряний ядерний вибух;
– лазерний сигнал, відправлений із планетної системи 61 Лебедя.
Більш реалістичні версії такі:
– нормальне падіння метеорита, або рою метеоритів;
– падіння ядра комети;
– вибух хмари метану, що виділився в результаті вулканічної активності;
– великий ураган та лісова пожежа.
1908 — в Одесі пройшов перший у Російській імперії політ на аеростаті
1910 — закінчено укладання телефонного кабелю між Європою і Південною Америкою
1913 — почалася Друга балканська війна.
1914 — народився Володимир Челомей, український вчений-механік, генеральний конструктор радянської ракетно-космічної техніки.
1941 — Українські Національні збори у Львові проголосили Акт відновлення Української Держави й створили Українське Державне Правління під проводом Ярослава Стецька.
1991 — у Сімферополі закінчилася перша сесія Курултаю кримських татар, на котрій було сформовано Національний меджліс на чолі з Мустафою Джемілєвим
2013 — почався протест проти свавілля міліції у селищі Врадіївка. Тоді двох правоохоронців звинувачували у зґвалтуванні та замаху на вбивство жінки – її намагалися спалити.
2022 — Росія покинула захоплений український острів Зміїний, зазнавши великих втрат у живій силі та техніці. У РФ це назвали “жест доброї волі”.