24 червня: свята та події у цей день

Свята та пам’ятні дати:
Івана Купала (Іванів день, Купальська ніч) – це одне з найважливіших свят у календарі слов’ян, яке збігається з Різдвом Івана Хрестителя, що охрестив Ісуса Христа в річці Йордан. Традиції свята включають різноманітні обряди, такі як збирання трав і квітів, плетіння вінків, прикрашання будівель зеленню, розпалювання багаття, знищення опудала, стрибки через вогонь або зелені букети, обливання водою, ворожіння, вистежування відьом та нічні веселощі.
З давніх часів Івана Купала відзначається як свято Сонця, зрілого літа та зелених покосів. Люди обв’язувалися квітами, носили вінки, водили хороводи і співали пісні. Старші люди добували “живий вогонь” тертям сухих паличок, розпалювали багаття, в центр яких ставили жердину з палаючим колесом, що символізувало Сонце. Ці святкування виникли ще за часів язичництва на честь Бога Сонця та його дружини, світлоносної Заряди, червоної дівиці. Після переходу на новоюліанський календар Івана Купала святкують 24 червня, а точніше – в ніч на 24 червня. В європейських країнах Іванів день або День святого Івана відзначають під час літнього сонцестояння.
День басейну – щорічно 24 червня світ відзначає неофіційне, але дуже приємне свято – День басейну. Це свято не лише про спорт, адже плавання приносить радість усім.
Міжнародний день феї – це свято для всіх, хто вірить у світ фей, як дітей, так і дорослих. Воно також є нагодою зануритися в історію, народні казки та традиції, де феї завжди були важливими персонажами.
Події в цей день:
1901 – у Парижі в галереї на вулиці Лафіт відкрилася перша виставка Пабло Пікассо.
1917 – у Києві на Софійській площі Володимир Винниченко оголосив текст I Універсалу Центральної Ради, ухвалений напередодні.
1947 – вперше офіційно повідомили про НЛО.
1973 – з посади президента Ірландії пішов 90-річний Імон де Валера, найстаріший державний діяч світу, завдяки якому Ірландія здобула незалежність від Великої Британії.
1934 – рішенням Раднаркому УРСР столицю республіки перенесено з Харкова до Києва. Цього ж дня розпочався переїзд вищих державних та компартійних установ, з нагоди чого у новій столиці відбулись урочистості і військовий парад.
Офіційно питання про повернення столиці радянської України до Києва 18 січня 1934 року на пленумі ЦК КП(б)У поставив другий секретар ЦК КП(б) України та водночас перший секретар Харківського обкому Павло Постишев. Останній повідомив, що ЦК ВКП(б) та особисто товариш Сталін пропонують перенести столицю з Харкова до Києва.
Дехто дотримується думки, що спочатку Київ мав стати столицею УРСР, а Харків отримав прерогативу випадково. Є ще припущення, що Київ не отримав статусу столиці відразу тому, що спочатку не підтримував більшовиків.

Статус столиці Харків отримав у грудні 1917 року. Але вже у січні наступного року все змінилося: з’явилася Донецько-Криворізька Радянська Республіка. Лише 19 грудня 1919 року зі створенням УРСР, місту повертають колишній титул. Тоді Харків на 15 років став центром політичного, економічного та культурного життя республіки.
1941 – з метою “розвантаження тюрем Львівської області від контрреволюційного, кримінально-політичного елемента” у трьох львівських тюрмах було розстріляно 2072 особи.
1963 – Занзібар здобув незалежність від Великої Британії.
1982 – Жан-Лу Кретьєн став першим французьким космонавтом, який полетів на орбітальну станцію “Салют-7” на радянському “Союзі-Т6”. Разом із радянськими космонавтами Джанібековим та Іванченковим Кретьєн провів у космосі 7 діб, 21 годину та 51 хвилину. Після повернення на Землю він став п’ятим французом, який отримав звання Героя Радянського Союзу.
1985 – у США відбулася прем’єра фільму режисера Рона Говарда «Кокон» про групу літніх людей, яких “оздоровили” інопланетяни.
1998 – Конституційний суд Туреччини ухвалив більше не вважати адюльтер злочином для жінок. До цього подружня зрада лишалася безкарною для чоловіків, тоді як жінка могла отримати до трьох років тюрми.
2004 – у штаті Нью-Йорк смертну кару визнано неконституційною.
2010 – новим лідером правлячої в Австралії Лейбористської партії і 27-м прем’єр-міністром країни вперше стала жінка – Джулія Гіллард. Вона пішла з посади 27 червня 2013 року.
2011 – у Печерському районному суді Києва розпочався суд над колишнім Прем’єр-міністром України Юлією Тимошенко у справі про укладення газового контракту з Росією 19 січня 2009 року. 11 жовтня 2011 року суд визнав Тимошенко винною за ч. 3 ст. 365 Кримінального кодексу (перевищення влади та службових повноважень) і засудив її до семи років ув’язнення із забороною займати державні посади протягом трьох років. Суд також задовольнив цивільний позов НАК «Нафтогаз України», який вимагав від Тимошенко компенсації збитків у розмірі 1,516 млрд гривень (189.5 млн доларів США).