Албанія планує створити релігійну міні-державу для поміркованих мусульман за зразком Ватикану

В Албанії планують створити унікальну релігійну мікродержаву, яка буде аналогом католицького Ватикану, але для мусульманського ордену Бекташі. Цей проєкт покликаний стати прикладом “толерантної версії ісламу”, де дозволятимуть вживання алкоголю, а жінки зможуть обирати будь-який одяг без обмежень. Про це повідомляє New York Times.
Нова держава, яка отримала назву Суверенний орден Бекташі, буде розташована у спальному районі Тирани, столиці Албанії, на території площею 10 гектарів, що становить лише чверть від розміру Ватикану — найменшої держави світу. Держава матиме особливий суверенний статус у межах Албанії, а її керівником стане 65-річний Баба Монді, верховний лідер ордену Бекташі, який виник у XIII столітті в Туреччині.
Баба Монді зазначив, що, хоча нова держава може потребувати невеликої розвідувальної служби, вона не матиме власної армії, прикордонників чи судової системи. Він додав, що остаточні деталі, включаючи питання отримання громадянства, ще потребують доопрацювання.
Лідер релігійного ордену також повідомив, що відмовився від претензій на повернення земель, які належали бекташам до того, як у 1967 році комуністичний режим Албанії на чолі з Енвером Ходжею заборонив усі релігії в країні.
Прем’єр-міністр Албанії Еді Рама, який є прихильником проєкту, пояснив, що метою створення цієї мікродержави є поширення толерантного образу ісламу, який представлятиме альбанську релігійну ідентичність. Він підкреслив, що нова держава надасть можливість демонструвати, що іслам може бути відкритим і толерантним.
“Поміркована мусульманська мікродержава надсилає важливий сигнал: не дозволяйте стереотипам визначати, хто такі мусульмани”, — наголосив Рама.
Наразі команда юридичних експертів працює над підготовкою законопроєкту, який визначить статус нової держави в рамках Албанії. Після цього документ буде представлено на розгляд парламенту, де панівна Соціалістична партія Рами має більшість.
Поки що залишається незрозумілим, які країни визнають суверенітет нової мікродержави, і чи отримає Албанія підтримку своїх союзників по НАТО, адже вона є членом Альянсу з 2009 року і поки що не проводила консультацій з цього питання.