Антикорупційна рада при МО передала до ДБР та НАБУ заяви про злочин, скоєний АОЗ

Громадська антикорупційна рада при Міністерстві оборони (ГАР МО) заявила, що керівництво “Агенції оборонних закупівель” (АОЗ) у 2024 році вчинило кримінальне правопорушення, завдавши значних збитків державному бюджету та Збройним Силам України. Відповідні заяви про злочин ГАР МО передала до Державного бюро розслідувань (ДБР) і Національного антикорупційного бюро (НАБУ).
У раді повідомили, що проаналізували відповіді на запити щодо стану контрактів з державними підприємствами, які постачають озброєння, включно з тими, до яких були рекламації — зокрема щодо боєприпасів калібрів 155 мм, 120 мм та 82 мм.
З’ясувалося, що з 15 перевірених контрактів 14 містять додаткові угоди про продовження строків постачання. Деякі договори мали до трьох таких угод лише на підставі листів від постачальників, що свідчить про системне порушення термінів постачання критично важливої продукції. Більшість із цих угод підписали колишні посадовці АОЗ у 2024 році. ГАР МО вважає, що таким чином постачальники уникали штрафів за зриви поставок, маючи “особливе ставлення” з боку замовника — АОЗ.
“У нашому конкретному кейсі про постачання мінометних пострілів жодних штрафів ані за строки постачання, ані за обсяг, ані за якість не накладалося, при тому що проблеми в тому чи іншому обсязі були по всіх трьох пунктах із трьох можливих. Проаналізувавши відповідь стосовно державних контрактів, вбачається, що деякі контракти виконуються з продовженням строків та вже мають акти рекламації щодо постачання неякісної продукції”, — йдеться в заяві ради.
У ГАР МО зазначили, що керівництво державного підприємства — виробника боєприпасів діяло у змові та з корисливими мотивами, вчинивши кримінальне правопорушення.
“Враховуючи вищенаведені факти, ГАР МО вважає, що високопосадовці державного підприємства – виробника боєприпасів, діючи у змові та з корисним умислом, шляхом зловживання своїм службовим становищем, порушуючи принципи закупівель озброєння та забезпечення Збройних Сил критичною номенклатурою, систематично порушували умови договорів з державним замовником та постачали неякісну критичну номенклатуру ставивши під загрозу обороноздатність держави та життя українських захисників вчинивши кримінальне правопорушення, передбачене частиною п’ятою статті 190 КК України”, — підкреслюється в заяві.
Також у ГАР МО наголосили, що дії посадовців АОЗ у 2024 році підпадають під кваліфікацію за ч. 2 ст. 367 КК України, оскільки завдали значних збитків державі та Збройним Силам України:
“Всі назви, номери контрактів, дати рекламацій і інші факти, що не можуть бути викладені публічно, вказані у заявах про злочин, які передані ГАР МО до ДБР і НАБУ. ГАР МО публічно застерігає чинне керівництво Агенції оборонних закупівель від аналогічних дій, які будуть мати аналогічну реакцію з нашого боку”.