Відстрочок від призову не буде: МОН змінило правила вступу до аспірантури
Цього року в 15 разів зросла кількість охочих вступити до аспірантури. Якщо до повномасштабної війни щороку на цей освітньо-кваліфікаційний рівень вступало 7 – 8 тисяч осіб, то цього року охочих врази більше – майже 116 тисяч, повідомив міністр освіти Оксен Лісовий. У МОН таку аномалію пояснюють відстрочкою від мобілізації, яка надається здобувачам наукового ступеня. Щоб уникнути зловживань, правила вступу та навчання в аспірантурі змінили.
Відтепер навчатися на денній формі, яка саме й дозволяє отримати відстрочку, зможуть лише ті, хто вступив на бюджет. За власний кошт навчатися можна буде лише на вечірній чи заочній формі.
“Вступити на контракт до аспірантури можна буде лише на заочну або вечірню форми, які не дають право на відстрочку. Акцент — на якість освіти, тому пріоритезуємо денну форму. І для того, щоб не відрізати можливість вступу для справжніх, вмотивованих та здібних, збільшуємо кількість місць на бюджеті – з 3 200 до 7 000”, – розповів Оксен Лісовий.
Також міністерство змінило форму вступних випробувань та підвищило мінімальний прохідний бал на іспитах.
“Цього року ми запровадили обов’язковий тест для вступу до аспірантури — ЄВІ. Його також складають і майбутні магістри. І ось, у 2024, для складання ЄВІ всього зареєструвалися 246 189 осіб. 79% з них — це чоловіки, серед яких майже половина претендує на вступ до аспірантури. А якщо конкретніше — 91 561 особа призовного віку. Рекорд всіх рекордів. Звісно, мені б хотілося, щоб одного дня наука в Україні стала такою популярною. По-справжньому. І ми робимо кроки у цьому напрямку. Але зараз такі цифри виглядають скоріше як аномалія. Аномалія, яка шкодить якості освіти, економіці (фіктивне навчання створює нові схеми та мільйони доларів в тіні), а найголовніше — національній безпеці. Те, що система освіти стала такою «дірою» для ухилянтства свідчить про симптоми її занедбаності. І саме тому ми розпочали її комплексну трансформацію”, – зазначив очільник МОН.