Чи є альтернатива податковому тиску: експерт пропонує чотири кроки до фінансової стабільності без збільшення податків

В Україні ведуться активні дискусії щодо можливого підвищення податків, і, як завжди, ці дискусії ініціює влада. Уряд підготував законопроєкт, який кардинально збільшує податки для громадян. Найсвіжішим трендом в урядовій аргументації на користь підвищення податків є необхідність забезпечення фінансування військовослужбовців, особливо в умовах воєнного стану.
Цей крок викликав неоднозначні реакції серед експертів та громадськості, адже з одного боку він забезпечує необхідні ресурси для армії, а з іншого – додатково обтяжує громадян та бізнес, які й так переживають нелегкі часи.
Проте, чи є альтернативи цьому рішенню? Чи не залишилося в уряду інших механізмів, окрім підвищення податків? На ці питання відповів економіст Андрій Новак. На його думку, підвищення податків можна уникнути, якщо підійти до питання оптимізації бюджету системно. Він переконаний, що є кілька ключових напрямків, які можуть значно збільшити доходи бюджету без необхідності збільшувати податковий тиск на громадян та бізнес. І всі вони стосуються оптимізації нинішніх податкових механізмів і практик.
- Оптимізація доходів. “Якщо заборонити використання будь-яких офшорних компаній при зовнішньоекономічних операціях, тобто закрити абсолютно всі можливості використання офшорів, це додатково буде приносити в бюджет України кілька сотень мільярдів гривень щороку”, – вважає Новак.
- Скасування відшкодування ПДВ. “Якщо заборонити відшкодування ПДВ, принаймні фіктивне відшкодування ПДВ фірмам, які насправді не займаються ніяким експортом, це також принесе кілька сотень мільярдів гривень додаткових доходів до бюджету”, – говорить Новак.
- Боротьба з контрабандою. “Закрити всі можливі лазівки – чорні, білі, сірі, зелені – на митниці. Це знову сотні мільярдів гривень щороку”, – наголошує експерт.
- Боротьба зі схемами в податковій. “Схематози в податковій, так звані скрутки, це також сотні мільярдів гривень щороку”, – каже Новак.
За підрахунками експерта, Україна може отримати додатково більше трильйона гривень на рік, втіливши ці заходи в життя.