Делегація ОБСЄ вперше за 8 років відвідала Київ

Делегація постійних представників держав-учасниць Організації з безпеки й співробітництва в Європі (ОБСЄ) вперше за вісім років прибула до Києва з дводенним візитом.
До складу делегації увійшли посли Австрії, Італії, Ісландії, Канади, Мальти, Німеччини, Норвегії, Польщі, Словенії, Словаччини, Фінляндії, Франції та Швейцарії, а також заступники голів місій Естонії, Литви, Ліхтенштейну та Чехії.
Представники ОБСЄ зустрілися із заступником керівника Офісу президента Ігорем Брусилом. Як повідомляє Офіс президента, на зустрічі обговорювалося залучення ОБСЄ до подолання наслідків російської агресії, а також питання притягнення Росії до відповідальності.
Делегація ОБСЄ вшанувала пам’ять загиблих внаслідок російських атак у Києві 17 червня, інформує кореспондентка Суспільного з місця подій. Тоді російські війська здійснили масований обстріл столиці ударними дронами й ракетами, внаслідок чого у Солом’янському районі завалився під’їзд житлового будинку, під завалами якого загинули 23 людини.
Веса Хаккінен, посол Фінляндії при ОБСЄ, яка нині головує в організації, наголосив на важливості особистого ознайомлення з наслідками обстрілів цивільної інфраструктури:
“Ми працюємо над тим, щоби допомогти Україні, це те, що ми робимо щодня у Відні, а зараз для нас було важливо приїхати до Києва, аби продемонструвати підтримку й солідарність. Для нас стало зрозуміліше, як українці живуть тут щодня”.
Постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Юрій Вітренко підкреслив символічність цього візиту, який відбувся напередодні 50-річчя Гельсінського заключного акту:
“І наші друзі, посли, наші союзники можуть на власні очі побачити те, що Росія руйнує, брутально порушує кожен з десяти заключних принципів Гельсінського акту”, — заявив Вітренко.
За словами Хаккінена, ОБСЄ у своїй діяльності охоплює різні аспекти агресії Росії: від політичного засудження до фіксації злочинів та реалізації програм допомоги, зокрема у напрямку європейської інтеграції України. Особливу увагу приділено питанню повернення незаконно депортованих українських дітей.
Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ працювала в Україні з 21 березня 2014 року до 31 березня 2022-го. Її діяльність припинили через відсутність консенсусу в Постійній раді ОБСЄ щодо продовження мандату, що стало наслідком позиції Російської Федерації. Крім того, 1 липня 2022 року ОБСЄ припинила роботу своїх проєктів в Україні через російське вето. У липні минулого року Росія також оголосила про призупинення своєї участі в організації.