Україна

Держава заборгувала пенсіонерам майже 80 млрд гривень через програні судові справи

Заборгованість держави за рішеннями судів у справах щодо призначення та перерахунку пенсій досягла 79,8 мільярда гривень. Сума боргу зростає щороку, оскільки держава продовжує програвати все більше судових справ пенсіонерам.

У 2023 році суди ухвалили 240 тисяч рішень у пенсійних спорах не на користь держави, у 2024-му — ще понад 100 тисяч. За перші два місяці 2025 року пенсіонери виграли 18,3 тисячі справ, через що борг збільшився ще на 1,64 мільярда гривень.

Здебільшого йдеться про частину судових рішень, які зобов’язують Пенсійний фонд зробити перерахунок пенсій заднім числом та компенсувати недоотримані суми за попередні роки. Окрім цього, фонд виплачує десятки мільярдів гривень додаткових коштів за рішеннями, що передбачають підвищення пенсій окремим позивачам.

Переважна більшість таких рішень стосується так званих спецпенсіонерів — людей, які отримують пенсію не за загальними правилами, а згідно зі спеціальними законами. До цієї категорії входять колишні військовослужбовці, працівники правоохоронних органів, прокуратури, судді та інші. Інколи у своїх рішеннях суди спираються на норми законів, які вже втратили чинність.

“У зв’язку з ухваленими судовими рішеннями цим категоріям осіб (прокурорам, суддям, особам, звільненим із служби) пенсії перераховуються з грошового забезпечення, яке ними не отримувалося, а також які не відповідають ухваленим актам законодавства. Такі рішення обумовлюють збільшення видатків Пенсійного фонду на виплату поточних пенсій орієнтовно на 34,3 млрд грн на 2025 рік”, – повідомили в Мінсоцполітики.

Уряд намагається зменшити бюджетне навантаження від нових судових рішень, однак такі спроби також оскаржуються. Суди зазвичай самостійно встановлюють розміри пенсій і порядок їх виплати, не беручи до уваги фінансові обмеження державного бюджету.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Японія допоможе Україні відновити грунти

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку