До 18 годин на добу без світла: в ООН попередили про важку зиму в Україні

Україна взимку може стикнутися з тривалими відключеннями електроенергії, які можуть досягати 18 годин на добу. Таке попередження міститься в бюлетені Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні (ММПЛУ).
“Експерти повідомили ММПЛУ, що цей дефіцит може призвести до відключень електроенергії взимку від 4 до 18 годин на добу”, – йдеться у документі.
Масштаби цих відключень залежатимуть від кількох ключових чинників. Перш за все, від того, наскільки українські енергетики зможуть відновити пошкоджені потужності до початку холодів. Другий фактор – це температура повітря взимку, адже більш суворі погодні умови збільшують попит на енергію. І, нарешті, третій важливий чинник – це масштаб і інтенсивність нових російських атак на енергетичну інфраструктуру України. Навіть за найсприятливішого сценарію українцям доведеться зіштовхнутися з серйозними випробуваннями.
“Українська електропередавальна компанія оголосила в червні, що на населення чекає важка зима з дефіцитом електроенергії понад 30% через нестачу від трьох до шести гігават електроенергії у години пік”, – говориться у документі ММПЛУ.
Згідно з даними ООН, близько 95% трьох мільйонів жителів Києва залежать від централізованого теплопостачання, яке забезпечується електричними насосами в багатоповерхівках. Це означає, що мільйони людей можуть залишитися без тепла в своїх оселях у разі перебоїв з електропостачанням.
Нещодавні удари по енергосистемі України залишаються однією з головних загроз для стабільного функціонування енергомережі. 26 серпня Росія здійснила одну з наймасштабніших атак на енергетичну інфраструктуру України, запустивши 127 ракет та 109 безпілотників типу Shahed-136. Вартість цієї атаки, за оцінками експертів, склала від 1,2 до 1,3 мільярда доларів.
Внаслідок обстрілів були пошкоджені об’єкти критичної інфраструктури у Житомирській, Миколаївській та Львівській областях. За повідомленнями, семеро людей загинули, ще 47 отримали поранення.