До кінця століття може зникнути половина мов світу: ЮНЕСКО

Світ швидко втрачає свої унікальні мови, яких налічується близько 7 тисяч. Батьки перестають спілкуватися ними зі своїми дітьми, слова зникають із повсякденного вжитку, а громади втрачають можливість читати свою історію. Про це повідомляє The Guardian.
За підрахунками ЮНЕСКО, щороку зникає приблизно дев’ять мов. Організація зазначає, що прогнози про зникнення половини мов до кінця століття можуть виявитися занадто оптимістичними.
«Швидкість втрат прискорюється: від однієї мови кожні три місяці десять років тому до однієї кожні 40 днів у 2019 році – це означає, що дев’ять мов гинуть на рік. Деякі мови зникають разом з останніми носіями, але тисячі під загрозою зникнення, бо ними не розмовляють достатньо широко або вони не використовуються в офіційних умовах, таких як школи чи робота», – йдеться у повідомленні.
У громадах, які відчувають тиск домінуючих мов, триває непомітна боротьба за збереження своєї культурної спадщини. За прогнозами, протягом кількох десятиліть половина мов світу може зникнути, тож активісти все частіше звертаються до цифрових технологій, щоб зафіксувати їх.
Створюються книги, аудіо- та відеозаписи, які допомагають зберегти знання для наступних поколінь. Громадські радіостанції продовжують транслювати місцевими мовами, сприяючи їхньому збереженню.
Водночас активно використовуються інноваційні методи, зокрема штучний інтелект, для документування мов шляхом обробки текстів і інтеграції їх у чат-боти. Однак це викликає етичні питання, пов’язані із використанням письмових матеріалів без згоди для навчання систем.