Ексголові КСУ Тупицькому анулювали українські паспорти

Колишньому голові Конституційного суду України Олександру Тупицькому анулювали внутрішній та закордонний паспорти, у зв’язку з чим Подільський районний суд Києва відклав судове засідання у кримінальному провадженні щодо нього до червня.
Минулого року суд поновив провадження і наприкінці жовтня дозволив Тупицькому брати участь у засіданнях дистанційно, через відеозв’язок з використанням особистих технічних засобів.
Для доступу до системи “Електронний суд” необхідний електронний цифровий підпис. Під час спроби згенерувати підпис у Тупицького виникли технічні труднощі — система не змогла його розпізнати. З’ясувалося, що ще в грудні 2024 року Управління ДМС у Закарпатській області визнало його паспорти недійсними. Міграційна служба не надала офіційного пояснення щодо причин анулювання документів.
“Послались на те, що ці висновки є внутрішньою службовою документацією і не можуть бути надані та захисникам, і самому Тупицькому. Внутрішня відомча інформація, що не підлягає розголошенню будь-яким особам. Вирішуємо питання щодо звернення до адмінсуду щодо визнання неправомірними дій міграційної служби”, — заявив адвокат Максим Бахарєв.
Прокурор Олексій Донський зауважив, що анулювання паспортів не означає втрату громадянства. За його словами, у відповіді ДМС згадується паспорт, виданий у 2023 році, однак Тупицький мав і попередні документи.
Під час засідання 18 квітня захисник Тупицького просив дозволити участь підзахисного у засіданні через альтернативні програми — Telegram, WhatsApp чи Zoom — які не вимагають цифрового підпису. Проте чинне законодавство такої можливості не передбачає. Прокурори заперечили, вимагаючи взагалі позбавити Тупицького права на дистанційну участь, вважаючи, що він навмисно зриває розгляд справи й міг би повернутися в Україну. Захист зазначив, що в Австрії розслідується справа про отруєння Тупицького, і він перебуває під охороною.
“Є у нього обґрунтовані побоювання приїхати до України й перебувати тут, бо навіть в Австрії його знайшли та вчинили злочинні дії”, — пояснив Бахарєв.
Суддя Людмила Казмиренко відхилила клопотання захисту і залишила чинним варіант участі Тупицького через “Електронний суд”. Наступне засідання призначене на червень.
Нагадаємо, що у березні 2022 року Тупицький залишив Україну та виїхав до Австрії, посилаючись на загрозу для себе і родини. Як наслідок, судові провадження щодо нього тимчасово зупинили. У березні 2024 року набув чинності закон, який дозволив проведення відеоконференцій у межах судових засідань за межами суду, після чого справи Тупицького були поновлені.
Наразі через анулювання документів участь обвинуваченого у процесах опинилася під загрозою. Подільський суд Києва розглядає справу за обвинуваченням Тупицького в підкупі свідка з метою фальсифікації свідчень на користь колишнього голови Вищого господарського суду Юрія Татькова у справі про незаконне заволодіння активами ЗАТ “Зуївський енергомеханічний завод”. Його також звинувачують у дачі неправдивих свідчень у 2018–2019 роках, які супроводжувались фальсифікацією доказів.