ЄС та світ

Європейські країни дедалі більше схиляються до підтримки ініціативи Трампа про мирні переговори між Україною та Росією

Зусилля новообраного Президента США Дональда Трампа щодо організації мирних переговорів між Росією та Україною поступово знаходять дедалі більше підтримки серед європейських партнерів Києва. Про це повідомляє The Wall Street Journal. При цьому лідери європейських країн шукають шляхи врегулювання військового конфлікту у випадку скорочення допомоги США Україні.

У європейських столицях тривають обговорення щодо того, чи зможуть вони компенсувати можливу втрату підтримки з боку США у випадку, якщо адміністрація Трампа скоротить допомогу Україні. Стає зрозумілим, що необхідність пошуку шляхів врегулювання конфлікту є все актуальнішою. Чиновники зазначають, що російські позиції зміцнюються, тоді як Україна стикається з дедалі більшим браком ресурсів.

Зближення позицій Європи та нової адміністрації США щодо можливості переговорів суттєво відрізняється від ситуації пів року тому, коли європейські лідери побоювалися, що Трамп може піти на поступки Кремлю, що нашкодить Україні. Водночас у європейських столицях все ще залишається невпевненість щодо того, наскільки США дозволять Києву брати участь у формуванні угоди. Лідери Європи також побоюються, що Трамп може погодитися на небажані поступки заради досягнення миру.

Президент України Володимир Зеленський висловив сподівання, що тверда позиція Трампа щодо Росії може сприяти переговорам, але попередив про ризики таких контактів, зазначивши, що це те, чого давно прагнув Путін — послаблення ізоляції Росії та проведення переговорів, які можуть не дати результатів.

У Вашингтоні ж вважають, що через поточну ситуацію на фронті Україна може опинитися в положенні, коли переговори стануть неминучими. Незважаючи на офіційну позицію Києва щодо повернення всіх окупованих територій, в українському суспільстві поступово зростає підтримка територіальних компромісів в обмін на мир. Опитування Київського міжнародного інституту соціології в жовтні показало, що 32% опитаних готові до поступок, що значно більше, ніж 14% рік тому.

ПОДИВІТЬСЯ ЩЕ:  Маск хоче купити OpenAI за майже $100 мільярдів

Зеленський представив свій план перемоги, який включає посилення військової допомоги та гарантії безпеки для України. Він наголосив, що припинення вогню не має дати Росії можливість переозброїтися.

Водночас деякі європейські країни вже готуються до потенційного скорочення допомоги США. На зустрічі в Будапешті обговорювалися можливі плани на випадок зміни політики США після приходу Трампа до влади. Угорський Прем’єр Віктор Орбан підтримує швидке завершення війни та поділяє підхід Трампа.

Незважаючи на те, що більшість європейських країн продовжують підтримувати Україну “стільки, скільки потрібно”, під час зустрічі в Будапешті Президент Франції Еммануель Макрон та Прем’єрка Італії Джорджія Мелоні висловили занепокоєння щодо можливості Європи самостійно забезпечувати допомогу Києву у разі скорочення підтримки з боку США.

Після телефонної розмови Канцлера Німеччини Олафа Шольца з Путіним представник німецького уряду повідомив, що Шольц наполягав на справедливих переговорах. Зі свого боку Кремль зазначив, що готовий до діалогу за умови визнання нових “територіальних реалій”.

Втім, залишається питання, як ці переговори можуть реалізуватися та чи готовий Путін вести їх щиро. Дипломати попереджають, що потенційні угоди, такі як тривале утримання України від вступу до НАТО, можуть створити нові виклики для європейських урядів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Схожі статті

Кнопка "Повернутися до початку