Геологи прогнозують появу нового океану на території Африки

На території Африки науковці зафіксували геологічні процеси, які потенційно можуть призвести до розколу континенту й утворення нового океану. Відповідне дослідження опубліковане в журналі Nature Geoscience.
Причиною змін є інтенсивний рух тектонічних плит у районі Східноафриканського розлому, що простягається вже на 3200 кілометрів. Розкол почався ще 30 мільйонів років тому, але останнім часом його динаміка посилилася, що дає підстави припускати можливу появу нового океану на мапі світу.
Уперше ознаки пришвидшення цього процесу було зафіксовано у 2005 році, коли в пустелі Ефіопії з’явилася тріщина завдовжки понад 50 кілометрів. У 2018 році подібний розлом з’явився вже на території Кенії. Геологи пов’язують це явище з мантійним плюмом — гарячим потоком магми, що підіймається з глибин земної кори. Подібна вулканічна активність фіксується не лише в Африці, а й у районах, таких як Єллоустоун у США.
Розлам почався зі східного боку Африканської плити, і зараз там формується нова — Сомалійська тектонічна плита. Розширення тріщини відбувається зі швидкістю від 0,8 до 2,5 сантиметрів на рік, і цей процес може прискорюватися внаслідок землетрусів.
Зрештою, такі країни, як Сомалі, Ефіопія, Танзанія та частина Кенії, можуть відокремитися від континенту, утворивши новий острів. Водночас внутрішні держави, як-от Замбія й Уганда, можуть отримати вихід до океану. Це спричинить появу нового океанського басейну, який розділить Африку навпіл і радикально змінить політичну та економічну ситуацію в регіоні.
“Ми скоротили часові рамки приблизно до мільйона років. Можливо, навіть наполовину. Велика сейсмічна подія, така як землетрус, може прискорити цей процес, хоча точно передбачити такі події проблематично”, — розповіла геолог з Університету Тулейна в Новому Орлеані Синтія Ебінгер.
Зміни, що вже відбуваються, не лише трансформують ландшафт, а й можуть мати істотний вплив на клімат. Разом із геологічними змінами очікуються серйозні політичні й економічні наслідки, включно зі зміною морських шляхів, появою нових територій і переорієнтацією міжнародної торгівлі.
За прогнозами дослідників, кардинальні зміни можуть настати впродовж мільйона років або навіть раніше. Однак точну швидкість розширення розлому поки що передбачити складно — прогнози базуються на наявних даних.