Голова ЦВК повідомив, що для підготовки повоєнних виборів треба більше часу

Після завершення війни для організації виборів в Україні знадобиться більше часу, ніж для звичайного виборчого процесу. Крім того, до моменту голосування необхідно буде вирішити низку складних питань, пов’язаних з волевиявленням у деокупованих регіонах, за кордоном тощо. Про це заявив голова Центральної виборчої комісії Олег Діденко.
“Чинне законодавство передбачає алгоритми того, як мають відбуватися вибори після завершення воєнного стану. Але через вплив повномасштабної війни ми потребуємо коригування тих процедур. Зараз, здається, є такий консенсус у суспільстві й серед політиків, що для підготовки виборів після завершення воєнного стану треба більший період часу, ніж той, який визначено законодавством”, – пояснив Діденко.
Він зазначив, що проведення виборів за чинним законом потребуватиме змін, адже згідно з нинішніми нормами, Центральна виборча комісія має оголосити вибори протягом місяця після завершення воєнного стану. У разі парламентських виборів виборчий процес триває 60 днів, президентських — 90.
“Чи достатньо цього місяця для підготовки виборів? Якщо ми говоримо про голосування, яке буде демократичним і відповідатиме стандартам, то, мабуть, що ні. Всі це розуміють”, – наголосив Діденко.
Він нагадав, що нині законодавство передбачає спочатку проведення парламентських, а вже потім президентських виборів, хоча можливі певні винятки. Очільник ЦВК утримався від припущень щодо конкретних строків, необхідних для підготовки кампанії, адже це породжує багато додаткових запитань — які саме вибори маються на увазі, чи є на них фінансування, яка ситуація з безпекою, чи можливе голосування за кордоном, і в якому стані виборча інфраструктура.
“Я ніколи не називаю конкретну дату: чим більше часу буде, тим краще можна організувати виборчий процес, чим менше часу – тим, відповідно, гірше”, – підкреслив Діденко.